Otwieramy wystawę finałowych prac Konkursu „Mam tak samo jak Ty – artystyczne sceny z życia codziennego” Fundacji Avalon i świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami!
Druga edycja Konkursu fotograficznego Fundacji Avalon dobiegła końca! Za nami emocjonujące obrady jury i głosowanie publiczności. A to wszystko, aby wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który przypada 3 grudnia.
Emocjonujące obrady jury
Konkurs fotograficzny pod hasłem „Mam tak samo jak Ty – artystyczne sceny z życia codziennego” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno fotografów-amatorów, jak i profesjonalnych twórców. Jury w składzie: Aneta i Filip Gębscy, Sebastian Cielecki, Maciej Krüger oraz Helena Szczuka przez 3 dni przyglądali się pracom i wyłonili te, które najmocniej oddawały temat przewodni konkursu, ale też wykazywały się dużą kreatywnością. Nie było to proste zadanie, ponieważ wiele prac reprezentowało sobą wysoki poziom fotografii, a także artystycznego wyrazu. Tym bardziej, że druga edycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Do oceny jury przesłano 231 prac, a w głosowaniu publiczności przyznano aż 895 głosów. Konkursowe fotografie przedstawiły łącznie 370 osób i 13 zwierząt.
Wszystkie nadesłane fotografie były niesamowicie ciekawe, każde zdjęcie miało w sobie „to coś”, co zatrzymywało mnie na chwilę, by skupić się na nim. Wybrana czołowa 12-tka to takie „crème de la crème” pokazująca, jak niesamowicie wysoki był poziom! Wyróżnione zdjęcia są szczere, prawdziwe, pokazujące, że niemożliwe nie istnieje. Pokazują, że bez względu na poziom sprawności czy stopień niepełnosprawności wszyscy jesteśmy równi, każdy z nas zasługuje na to, by się cieszyć, kochać czy spełniać się w swoich pasjach. Każdy z nas jest piękny zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wszystkie osoby przedstawione na zdjęciach mają w sobie pasję, chęć do życia, do zmian i walki o lepsze życie, o lepszy byt i lepsze marzenia.
Sebastian Cielecki, członek jury, fotograf poruszający się od dziecka na wózku
Wyniki konkursu fotograficznego
Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Szymon Cyglicki za pracę „Dziki Juhas”.
Na drugim miejscu znalazł się Józef Cisło z fotografią „Dzień za dniem”.
Trzecie miejsce zajął Adam Kamiński za zdjęcie „Jazda!!!”.
Nagroda publiczności powędrowała do Łukasza Rogowskiego, autora fotografii „Przyjaźń widziana oczami rywalizacji”.
Zwycięzcom gratulujemy!
Przyjdź i zobacz!
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to w kalendarzu społeczności liczącej sobie w Polsce ponad 5 milionów osób ważna data. Z tego względu postanowiliśmy przedłużyć świętowanie i zorganizować plenerową wystawę wyróżnionych w Konkursie prac. Fotografie będzie można podziwiać na skwerze ks. Jana Twardowskiego w Warszawie (róg Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Karowej) od 1 do 22 grudnia 2023 roku.
Ma wystawie można zobaczyć dwanaście finałowych zdjęć przedstawiających kadry różnych scen z życia. Fotografie nawiązują do codzienności, chwil radości, refleksji, sportowych emocji, życia intymnego czy rodzinnego. Wzruszające, zabawne, inspirujące obrazy odkrywają prawdę o codzienności osób z niepełnosprawnościami, która bardzo często jest tożsama z codziennością osób pełnosprawnych. Stanowią dowód na to, że osoby z niepełnosprawnościami mogą realizować się na równi, w każdej sferze życia. Jest to swoista opowieść o codzienności, człowieczeństwie i godności ludzkiej.
Wystawa stanowi także wstęp do dyskusji na temat niezauważalności osób z niepełnosprawnościami, którą zainicjujemy już szóstą ogólnopolską kampanią społeczną Fundacji Avalon – premiera planowana jest na 22 grudnia.
Fotografie na wagę złota
Oglądający wystawę mają możliwość przyczynić się do jeszcze większego dobra! Każdą z wyróżnionych prac będzie można wylicytować poprzez aukcję prowadzoną na platformie Allegro Charytatywni. Wszystkie środki pozyskane z aukcji zostaną przekazane na rzecz działań statutowych Fundacji Avalon. Dzięki zebranym funduszom organizacja będzie mogła dalej wspierać osoby z niepełnosprawnościami we wszystkich dziedzinach życia: rehabilitować, wspierać finansowo, aktywizować zawodowo, integrować społeczeństwo od najmłodszych lat, realizować sportowe pasje, prowadzić działania edukacyjne czy też troszczyć się o rodzicielstwo i seksualność. Wystarczy przyjść na wystawę, zachwycić się pracami, wybrać swoją ulubioną, zeskanować kod QR i wziąć udział w licytacji!
Świętujmy Różnorodność: życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
W najbliższą niedzielę świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który przypomina nam o szacunku, empatii i równości. Z tej okazji życzymy Wam siły, determinacji i wytrwałości w pokonywaniu trudności oraz spełnienia wszystkich Waszych marzeń. Niech każdy dzień będzie dla Was okazją do doświadczania radości, akceptacji i wsparcia. Pamiętajcie, że różnorodność czyni nas bogatszymi, a każdy z Was wnosi do społeczeństwa niepowtarzalny wkład.
Niech 3 grudnia będzie okazją do refleksji nad postępami, jakie osiągnęliśmy, ale także do zobowiązania się do dalszej pracy nad tworzeniem społeczeństwa, które jest bardziej otwarte i dopasowujące się do różnorodności potrzeb każdego człowieka.
Mamy nadzieję, że wystawa konkursowych prac pozwoli nam przez trzy tygodnie celebrować indywidualne piękno każdej osoby oraz sprawi, że osoby z niepełnosprawnościami poczują się widziane i słyszane.