Terapeutyczna moc świadomego oddechu
Martyna Wrońska
Fizjoterapeutka, Główna specjalistka ds. rehabilitacji w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon
Jeżeli czytasz ten tekst to oznacza, że oddychasz… To już dobrze 😊 Ale żeby było bardzo dobrze, wypadałoby zadbać o jakość oddechu i dobrą technikę wdechu i wydechu Po co? Wydaje się to pewnie nieco dziwne, ponieważ wielu z Was sądzi, że skoro oddychanie jest czynnością automatyczną to nie ma sensu trenować i ulepszać tego, co „działa samo”.
Czy wiesz jednak, że nie wszyscy potrafią w pełni wykorzystać potencjał swojego oddechu? Ogromna większość pracuje nad bylejakością oddychania, siedząc codziennie przy biurku, pochylając się nad komputerem w pracy czy nad telefonem… Dzień za dniem zmuszają swoją przeponę, mięśnie międzyżebrowe i płuca do pracy w ograniczonej przestrzeni. Prowadzi to do płytkiego oddechu, niewykorzystującego możliwości i potrzeb organizmu.
Prawidłowy oddech – podstawa zdrowia
Oddychanie wydaje się czymś naturalnym i niewymagającym naszej uwagi, a jest ono kluczowe dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Ważne, żeby choć odrobinę zadbać o to, czy aby na pewno oddychamy tak, jak potrzebuje tego nasz organizm. Praktycznie rzecz ujmując, warto zauważyć, że sposób oddychania może wpływać nie tylko na nasze fizyczne samopoczucie (odpowiednie wysycenie tkanek w tlen umożliwia im pozostawanie w energetycznie wydajnej strefie aerobowej), ale również na ogólny stan emocjonalny i poziom stresu. Płytkie i szybkie oddychanie często jest związane z uczuciem lęku lub stresu, podczas gdy spokojne i odpowiednio głębokie oddychanie może przyczynić się do relaksacji i uspokojenia.
Dlaczego oddech uspokaja?
Patrząc na oddychanie z punktu widzenia fizjologii, jest to proces polegający na wymianie gazowej między organizmem a otoczeniem. Głównym czynnikiem tego procesu jest tlen, który jest potrzebny naszym komórkom do przeprowadzania reakcji chemicznych, w wyniku których produkowana jest energia potrzebna do funkcjonowania organizmu. Wraz z oddychaniem dostarczamy tlen do naszych płuc, skąd jest on transportowany przez układ krążenia do wszystkich tkanek. Jednocześnie eliminowane są produkty uboczne metabolizmu, takie jak dwutlenek węgla. Oddychanie ma też istotne znaczenie w relaksacji organizmu. Istnieje wiele technik opracowanych przez specjalistów, które mają na celu poprawę samopoczucia organizmu i przekierowanie go w stronę odpoczynku.
Moją ulubioną techniką jest „oddech po kwadracie”. Można ćwiczyć go w każdej pozycji i w każdym czasie. Polega to na wykonaniu wdechu przez 4 sekundy (odliczaj w myślach), potem przez cztery sekundy utrzymaniu tego powietrza w płucach, następnie wydychaniu porcji powietrza przez cztery sekundy i znów wstrzymaniu akcji na cztery sekundy.
Sądzę, że bardzo ważne jest, by każdy z nas miał świadomość, że niewłaściwe oddychanie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, zwiększone poczucie zmęczenia, problemy z koncentracją czy nadmierny stres. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie techniki oddychania i poświęcenie czasu na ich naukę i praktykę. Oddychanie to w końcu nie tylko podstawowa funkcja życiowa, ale również droga do większego zdrowia i spokoju umysłu.
Znaczenie prawidłowego oddechu w rehabilitacji
W mojej pracy w Fundacji Avalon nie ma dnia, w którym nie toruję drogi do poprawy oddechu u swoich podopiecznych. Uczę swoich pacjentów na każdym spotkaniu „kultury oddychania”. Widzę, jak dużo zmienia to w ich procesie rehabilitacji. Bardzo szybko poprawia się sylwetka, klatka piersiowa dostaje przestrzeń do pracy, przepona zaczyna pracować w pełni swoich możliwości. Trenuję z pacjentami oddychanie przez nos, bo pobudza to również układ nerwowy przywspółczulny, który pomaga im się zrelaksować i obniżyć poziom stresu. Zwracam uwagę na codzienne nawyki oddechowe i ich potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Co tym osiągam? Obserwując Beneficjentów regularnie korzystających z treningu oddechu zauważam duży wpływ na ich samopoczucie, zmianę postawy ciała na lepszą, zmianę napięcia w obrębie mięśnia przepony, mięśni międzyżebrowych, mięśni szyi oraz mięśni obręczy barkowej.
Trzeba pamiętać, że oddech może być zaburzony w różnych chorobach neurologicznych. Dlatego tym bardziej należy poświęcić uwagę na rehabilitację oddechową u takich pacjentów. Fizjoterapeuci mogą przeprowadzać z pacjentami różne techniki, aby pomóc im w poprawieniu oddychania. Na przykład mogą pracować nad poprawą ruchomości klatki piersiowej i kręgosłupa, co może ułatwić swobodne oddychanie. Mogą również uczyć pacjentów technik relaksacyjnych i odpowiednio głębokiego oddychania, aby pomóc im skoncentrować się na prawidłowej technice oddychania.
Zastanów się, może warto zapytać swoje ciało, czy dobrze oddychasz?
Źródła:
- James Nestor „Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki”.
- moduł kursu „Osteopatia Wisceralna” z Michel Puylaert D.O.
- moduł kursu „Patologia, Semiologia, Badanie kliniczne” z Enrique Gilsanz Caceres D.O.
Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!
Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.
Zapraszamy!