Cykl warsztatów antydyskryminacyjnych już za nami!
Podczas wakacji Zespół Projektu Sekson przeprowadził cykl bezpłatnych warsztatów skierowanych do osób pracujących, uczących lub mieszkających na terenie Warszawy. W ciągu trzech miesięcy, od lipca do września, zrealizowane zostały po dwa spotkania warsztatowe każdego miesiąca, co pozwoliło na udział licznej i różnorodnej grupie osób. Istniała możliwość uczestniczenia zarówno w jednym warsztacie, jak i całym cyklu sześciu spotkań.
Warsztaty były doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy oraz umiejętności uczestników w zakresie dostępności oraz sojusznictwa. Program obejmował również tematy związane z dbaniem o siebie, co jest szczególnie istotne dla osób pracujących w zawodach pomocowych. Uczestnicy zdobyli cenną wiedzę na temat języka inkluzywnego, uprzedzeń i stereotypów oraz sposobów efektywnej walki z nimi.
Dobór grupy docelowej warsztatów, jaką były osoby pracujące lub kształcące się w zawodach pomocowych, podyktowany został tym, że jest to grupa, która często pełni kluczową rolę przy tworzeniu działań edukacyjnych czy aktywistycznych i może realnie wpłynąć na zapewnienie dostępności, a tym samym włączanie w te działania osób z niepełnosprawnościami.
Osobami prowadzącymi warsztaty były specjalistki z różnych dziedzin: Marta Lorczyk, Małgorzata Szumowska, Katarzyna Dinst, Miri Palak, Lena Bielska, Żaneta Krysiak oraz Sylwia Wierzbicka. Dzięki ich zaangażowaniu i wiedzy każdy uczestnik mógł zyskać nowe spojrzenie na poruszane tematy oraz praktyczne narzędzia do wprowadzenia zmian w swoim otoczeniu.
Cztery z sześciu spotkań odbyły się stacjonarnie w siedzibie Fundacji Avalon przy ul. Domaniewskiej 50 A, co umożliwiło bezpośredni kontakt oraz wymianę doświadczeń. Dwa z warsztatów zrealizowane zostały w formie online, dzięki czemu możliwy był udział osób, które z różnych powodów nie mogły przybyć na miejsce. Łącznie w cyklu 6 spotkań warsztatowych udział wzięło 45 osób.
Przeprowadzenie warsztatów było możliwe dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy w ramach projektu „Warszawa – Miasto Otwarte”, realizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń. Pzedsięwzięcie miało na celu zwiększenie dostępności i inkluzywności w Warszawie, a także budowanie społeczności opartej na współpracy i wzajemnym wsparciu. Pozwoliło ono również podnieść poziom wiedzy oraz kompetencji osób pracującym lub kształcącym się w zawodach pomocowych, co niewątpliwie przełoży się w przyszłości na poziom oferowanego wsparcia, a także zwiększenie liczby działalności pomocowych, edukacyjnych i aktywistycznych dla osób z niepełnosprawnością.
Poniżej przedstawiamy szerszy opis zrealizowanych spotkań oraz ich tematyki.
Warsztaty online: „Od stereotypu do dyskryminacji: rozpoznawanie i walka z uprzedzeniami”
Wydarzenie odbyło się 16 lipca 2024 w godzinach 17:00-19:30. Tematyka spotkania obejmowała takie kwestie jak:
- uprzedzenia i stereotypy – rozpoznawanie i przeciwdziałanie uprzedzeniom;
- wykluczenie krzyżowe i stres mniejszościowy – wprowadzenie do pojęć, źródeł i skutków tych zjawisk;
- łańcuch dyskryminacji – mechanizmy powstawania i metody przeciwdziałania;
- koło przywileju/różnorodność społeczna.
Prowadzącą była Lena Bielska – certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka antydyskryminacyjna, trenerka dramy stosowanej I stopnia, superwizorka treningu WenDo. Psychoterapeutka Gestalt, która w swojej pracy terapeutycznej i trenerskiej skupia się na wsparciu osób z grupy Post Traumatic Stress Communities. Prezeska Fundacji HerStory, w której współtworzy programy wsparcia i innowacje edukacyjne w zakresie przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji.
Warsztaty stacjonarne: „Wszyscy równi, każdy ważny: organizowanie dostępnych działań i inicjatyw”
Wydarzenie odbyło się 25 lipca w godzinach 18:00-20:30. Podczas warsztatów uczestnicy wraz z prowadzącą podejmowali takie tematy jak:
- Dostępność, czyli co i jak?
- Potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz narzędzia wykorzystywane w tworzeniu bardziej inkluzywnych działań.
- Zrozumienie potrzeb osób w zależności od rodzaju doświadczanej niepełnosprawności.
- Wskazówki pomocne w projektowaniu programów edukacyjnych, wydarzeń i inicjatyw, które uwzględniają potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami.
- Dobre praktyki i rekomendacje jak działać bardziej inkluzywnie.
Warsztaty Katarzyna Dinst – socjolożka, ekspertka ds. dostępności, trenerka. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu uniwersalnego projektowania, obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami oraz dostępnej komunikacji. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z szerszym gronem odbiorców w ramach prowadzonych szkoleń, warsztatów, konsultacji oraz konferencji.
Warsztaty stacjonarne: „Osoba z niepełnosprawnością w gabinecie psychologicznym, terapeutycznym, seksuologicznym – jak dobrze wspierać?”
Wydarzenie odbyło się w godzinach 11:00-13:30. Tematyka spotkania obejmowała:
- Standardy opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, doświadczającymi wykluczenia krzyżowego i stresu mniejszościowego;
- Metody wspierania osób z niepełnosprawnościami, które zgłaszają się do gabinetów: seksuologicznych, psychologicznych, terapeutycznych;
- Wpływ stresu mniejszościowego na funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami;
- Wyposażenie w praktyczne narzędzia w obszarze pracy pomocowej;
- Wypracowanie dobrych praktyk i rekomendacji, które warto wdrożyć podczas procesu diagnostycznego.
Warsztaty poprowadziły:
Sylwia Wierzbicka – psycholożka, seksuolożka i terapeutka par. Prowadzi własną praktykę psychologiczno-seksuologiczną oraz współpracuje z platformą Wellbee i Kliniką Menvita (Klinika Andrologii i Zdrowia Seksualnego). Pracuje z osobami z niepełnosprawnością ruchową wspierając proces rehabilitacji seksualnej. Specjalizuje się w diagnostyce psychologicznej i opiniowaniu na potrzeby sądowego procesu uzgodnienia płci oraz zastępczej terapii hormonalnej dla osób transpłciowych i niebinarnych. Od kilku lat zajmuje się tworzeniem treści edukacyjnych w tematyce seksualności w formie m.in. artykułów, webinariów, live’ów. Współtworzy Projekt Sekson.
Żaneta Krysiak – kierowniczka Projektu Sekson Fundacji Avalon, certyfikowana edukatorka seksualna, absolwentka Seksuologii Praktycznej na SWPS w Poznaniu, sojuszniczka osób z niepełnosprawnościami i działaczka na rzecz inkluzywnej edukacji seksualnej, współorganizatorka corocznej Konferencji Sekson Fundacji Avalon.
Spotkanie stacjonarne „Język, myślenie, rzeczywistość – praktyczne warsztaty z języka inkluzywnego i podmiotowości”
Wydarzenie odbyło się 20 sierpnia w godzinach 18:00-20:30. Uczestnicy wprowadzeni zostali w tematykę:
- Relatywizmu językowego;
- Języka i rzeczywistości;
- Modeli mówienia o niepełnosprawności;
- Odzyskiwania języka;
- Inspiration porn, czyli czemu tak trudno o dobry komplement.
Spotkanie poprowadziła Marta Lorczyk – samorzeczniczka, aktywistka i edukatorka w tematach związanych z niezależnym życiem osób z niepełnosprawnościami m.in. aktywnością zawodową, podróżowaniem i relacjami.
Spotkanie stacjonarne: „Sojusznictwo jako most – skuteczne działanie na rzecz drugiego człowieka”
Wydarzenie odbyło się 11 września w godzinach 11:00-13:30. W trakcie szukaliśmy odpowiedzi na pytania:
- jak wspierać w działaniach osoby samorzecznicze i osoby z grup marginalizowanych?
- jak być dobrym sojusznikiem/sojuszniczką osób z niepełnosprawnościami?
- czym jest dobre sojusznictwo?
- jak dbać o siebie w działaniach sojuszniczych i zapobiegać wypaleniu aktywistycznemu?
Spotkanie zostało poprowadzone przez Małgorzatę Szumowską – ambasadorkę Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, sojuszniczkę osób z niepełnosprawnościami, liderkę i dyrektorkę warszawskiej Niewidzialnej Wystawy (www.niewidzialna.pl), nietuzinkowego projektu edukacyjno-kulturalno-społecznego, którego główną ideą jest uświadomienie wszystkim widzącym w jaki sposób żyją ludzie z niepełnosprawnością wzroku. Fundatorkę i prezeskę Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna (www.fcen.com.pl).
Spotkanie online: „Selfcare dla osób pracujących z osobami z niepełnosprawnościami”
Wydarzenie odbyło się w godzinach 19:00-20:30. Uczestnicy dowiedzieli się na nim:
- jak znaleźć równowagę i zadbać o własne potrzeby?
- jakie rozwiązania mogą się sprawdzić?
- jak stawiać granice?
- czym właściwie jest dbanie o siebie?
Spotkanie poprowadziła Miri Palak – edukatorka seksualna, seksuolożka i koordynatorka zespołu pomocowego SEXEDPL, zajmująca się edukacją seksualną oraz pomocą psychologiczną.
Projekt finansowany jest ze środków m. st. Warszawy w ramach programu Warszawa – miasto otwarte realizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń.