
Integracja sensoryczna
Integracja sensoryczna to proces neurologiczny, który polega na organizacji i przetwarzaniu bodźców sensorycznych przez mózg. Pozwala on nadawać znaczenie doświadczanym bodźcom poprzez ich selekcję i koncentrację na istotnych informacjach (np. słuchanie nauczyciela przy jednoczesnym ignorowaniu hałasu dochodzącego z zewnątrz).
Terapia integracji sensorycznej jest przeznaczona dla dzieci, u których występują trudności w odbiorze, selekcji i przetwarzaniu bodźców sensorycznych, co skutkuje nieprawidłowymi reakcjami na otoczenie. Można to porównać do korka ulicznego – gdy ruch jest zbyt intensywny, dochodzi do zatoru, a kierowcy częściej popełniają błędy. Podobnie, gdy do mózgu napływa nadmiar informacji (zaburzona selekcja bodźców), nie mogą one zostać właściwie przetworzone, co prowadzi do nieadekwatnych reakcji organizmu.

Dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej może wykazywać różnorodne niepokojące zachowania, takie jak:
- niechęć do aktywności ruchowej lub nadmierna ruchliwość,
- awersja do określonych ubrań i faktur,
- wkładanie do buzi niejadalnych przedmiotów.
Każda terapia integracji sensorycznej jest poprzedzona szczegółową diagnozą, która obejmuje obserwację spontanicznej i ukierunkowanej aktywności dziecka, próby kliniczne oraz wystandaryzowane testy integracji sensorycznej.

Sama terapia polega na różnorodnych zabawach i ćwiczeniach, które pomagają dzieciom lepiej przetwarzać bodźce zmysłowe takie jak dotyk, równowaga czy wzrok. Podczas sesji wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty, jak huśtawki, piłki, czy maty, które wspierają rozwój koordynacji ruchowej i percepcji ciała,
Zapisz dziecko na rehabilitację w Fundacji Avalon
W czasie ćwiczeń korzystamy z tej i innych metod, które są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta.
Zadzwoń (22) 349 97 71 / 796 324 328 lub napisz: [email protected].