Niepełnosprawność?
Jest częścią życia, ale nie jedyną.
Osoby z niepełnosprawnościami, jak każdy, realizują się w różnych sferach życia — rodzinnej, społecznej, towarzyskiej czy zawodowej. Wspólnie z Fundacją Avalon działaj na rzecz przełamywania społecznych barier i dziel się wiedzą o tym, że codzienność dotyczy wszystkich, bez względu na poziom sprawności!
Codzienność dotyczy nas wszystkich:
81% Polaków lubi swoją pracę
tak, jak Szymon, który na co dzień pracuje jako kelner w kawiarni.
*Źródło: Badanie LiveCareer „Jak Polacy traktują swoją pracę?”
61% Polaków spędza czas wolny z przyjaciółmi i rodziną
tak, jak Angela, która uwielbia spotkania z bliskimi jej ludźmi.
*Źródło: Ankieta PAYBACK Opinion Poll „NIE SAMĄ PRACĄ… – CZYLI JAK POLACY LUBIĄ SPĘDZAĆ SWÓJ WOLNY CZAS”
34% Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo
tak, jak Julia, która pracuje jako inkluzywna graficzka i ilustratorka.
*Źródło: Badanie Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy”: praca zdalna i hybrydowa
17% Polaków spędza czas wolny na pieczeniu lub gotowaniu
tak, jak Amelka i jej mama Ania, które uwielbiają testować nowe przepisy.
*Źródło: Ankieta PAYBACK Opinion Poll „NIE SAMĄ PRACĄ… – CZYLI JAK POLACY LUBIĄ SPĘDZAĆ SWÓJ WOLNY CZAS”
8 milionów Polaków opiekuje się psami
tak, jak Bogusia i jej mąż Bartek, którzy stworzyli dom dla corgie Angel.
*Źródło: Badanie Współpraca „zwierzoludzka” – psy i koty wśród Polaków przeprowadzone przez 3D Market na zlecenie dystrybutora marki Brit
Poznaj naszych bohaterów:
Szymon Grzech
Szymon jest pełnym uśmiechu i pozytywnej energii 28-latkiem. Jest dyplomowanym pracownikiem obsługi hotelowej. Latem, miłośnicy kawy mogą go spotkać w krakowskim Frapp&Go, a od niedawna również w kawiarnii “Społeczna Kaffka”, pierwszej krakowskiej kawiarni, w której pracują osoby z zespołem Downa. W tym miejscu Szymon rozpoczyna pracę jako kelnera i barista. W 2020 roku wziął udział w drugiej edycji Down the Road, po którego zakończeniu wystąpił w kilku programach telewizyjnych. Szymon prowadzi aktywny tryb życia: pływa, jeździ konno oraz na rowerze, a w wolnych chwilach dużo czyta.
Julia Zakrocka i Mateusz Kulpa
Julia i Mateusz tworzą zgraną parę, którą łączą wspólne pasje. Julia jest inkluzywną graficzką i ilustratorka oraz absolwentką Grafiki na Uniwersytecie SWP. Choruje na wrodzoną sztywność stawów, ale niepełnosprawność nie przeszkadza jej z sukcesem realizować pasji i zawodu grafika komputerowego. Mateusz studiuje Cyberbezpieczeństwo, a w wolnych chwilach spędza czas grając w planszówki i ucząc się nowych przepisów kulinarnych. Dzięki Julii poznał społeczność osób z niepełnosprawnością i od tego czasu chętnie uczestniczy w inicjatywach, które zmierzają do normalizowania codzienności osób z niepełnosprawnościami w oczach społeczeństwa.
Bogumiła Siedlecka-Goślicka i Bartłomiej Goślicki
Są parą od 14 lat, a małżeństwem od 7. Jakiś czas temu do ich rodziny dołączyła suczka Angel. Bogumiła choruje na wrodzoną łamliwość kości, porusza się na wózku elektrycznym. Jako @aniołnaresorach od wielu lat dzieli się swoją codziennością z innymi, nie bojąc się poruszać zarówno tych przyziemnych, jak i trudnych tematów dotyczących życia prywatnego i zawodowego osoby z niepełnosprawnością. Bartek wspiera Bogusię i chętnie udziela się na jej kanałach, gdzie wspólnie opowiadają o swoim codziennym życiu.
Jakub Stanisławczyk
Jakub jest osobą Głuchą. Pracuje jako programista i web developer, a w prywatnym czasie poświęca się tłumaczeniu piosenek na język migowy, pracuje też jako tłumacz języka migowego. Z entuzjazmem angażuje się w różne akcje mające na celu przełamywanie barier między osobami słyszącymi i niesłyszącymi. Członek, powstałego z inicjatywy Polskiego Związku Głuchych, zespołu Unmute składającego się z Głuchych artystów. Ich singiel „Głośniej niż decybele” pojawił się w preselekcji do konkursu Eurowizji 2022.
Anna Koczwara i Amelia Suwała
Amelka ma 7 lat, chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej i choruje na artrogrypozę, czyli wrodzoną sztywność stawów. Jej mama, Ania prowadzi popularny na Instagramie profil @Crueltyfreeann, na co dzień dzieląc się z innymi wspaniałymi przepisami kulinarnymi, a przy okazji odsłaniając kulisy życia rodzinnego. Wspólnie udowadniają, że życie rodziny, której członkiem jest osoba z niepełnosprawnością, jest dalekie od tego, jak wyobrażają je sobie inni.
Angela Greniuk
Angela urodziła się z 1,5 ręki. Jest redaktorką, dziennikarką, działaczką naukową walczącą ze stereotypami, które narosły wokół życia i działalności osób z niepełnosprawnością. Popularyzatorka noszenia i publicznego eksponowania charakterystycznych, kolorowych protez. Obecnie pisze doktorat na temat oddolnych inicjatywach na rzecz niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami. Podkreśla, że niepełnosprawność to po prostu fakt – jedna z wielu cech, które posiada i powinno podchodzić się do niej neutralnie, bez interpretowania jej jako “dobrą” lub “złą”.
Mówią o nas:
Mecenasem kampanii Fundacji Avalon
“Nic co ludzkie nie jest nam obce” jest InPost
Kampania współfinansowana jest ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Partnerem społecznym kampanii Fundacji Avalon
“Nic co ludzkie nie jest nam obce” jest Omenaa Foundation
Nagrody i nominacje
Złota statuetka Golden Arrow 2023 w kategorii kampania idei oraz wyróżnienie w kategorii non-profit.
Nominacja do Effie Awards 2023 w kategorii Non Profit & Public Service.
Nominacja do Kreatura 2023 w kategorii Kampania społeczna/CSR (kampanie społeczne organizacji pozarządowych i instytucji państwowych).