Czym różni się narciarstwo biegowe od konkurencji alpejskich?
Narciarstwo biegowe
Od 7 do 10 marca w Białce Tatrzańskiej oraz Klikuszowej odbywają się łączone Mistrzostwa Polski w parasportach zimowych. Zawodnicy mierzą się w narciarstwie biegowym i alpejskim oraz snowboardingu. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć każdą z tych dyscyplin sportowych. Narciarstwo biegowe to sport zimowy wymagający dużej wytrzymałości kondycyjnej, ponieważ zawodnicy ścigają się po płaskim oraz delikatnie pagórkowatym terenie, używając do tego nart i kijków. Narty używane do biegów są dużo węższe i lżejsze od nart zjazdowych. Posiadają wiązanie, które mocuje się do nart tylko przednią częścią buta, a pięta zostaje wolna, co ułatwia narciarzowi odpychanie. Wraz ze skokami narciarskimi i kombinacją alpejską są zaliczane do narciarstwa klasycznego. Wśród Polaków najbardziej znanym zawodnikiem narciarstwa biegowego z niepełnosprawnością jest Witold Skupień, o którym możecie przeczytać na naszym blogu: https://avalonextreme.pl/blog/witold-skupien-czyli-ciezka-praca-poplaca/
Narciarstwo alpejskie
Z kolei narciarstwo alpejskie polega na jak najszybszym zjeździe po stoku, na długich nartach zjazdowych, do których cały but jest przymocowany przy pomocy specjalnych wiązań. Konkurencje, które są rozgrywane w ramach tej dyscypliny to: slalom, slalom gigant, supergigant, zjazd, kombinacja alpejska, super kombinacja oraz slalom równoległy. Slalom, slalom gigant i slalom równoległy zalicza się do konkurencji technicznych. Zjazd, uznawany za najważniejszy w narciarstwie alpejskim, oraz supergigant to konkurencje szybkościowe. Kombinacja i superkombinacja składają się z dwóch etapów: zjazdu/ supergiganta (konkurencje szybkościowe) i jazdy slalomem (konkurencja techniczna), a czasy obu przejazdów są sumowane. Kombinacje cieszą się mniejszą popularnością, ponieważ wymagają od narciarza zarówno szybkości, jak i techniki, a współcześni zawodnicy raczej koncentrują się na jednym z tych aspektów. W zawodach mogą startować osoby z różnymi niepełnosprawnościami, np. osoby niedowidzące, które zjeżdżają z przewodnikiem, osoby poruszające się na wózku, zjeżdżające w pozycji siedzącej na monoski. Niektórzy, np. osoby po amputacji jednej nogi, zjeżdżają na pojedynczej narcie, a jako pomoc w utrzymaniu równowagi służą im kulonarty, czyli specjalne kijki zakończone krótkimi nartami, poprawiające równowagę i sterowność. Wśród reprezentantów Polski najbardziej utytułowanym jest Igor Sikorski, który wielokrotnie stawał na podium w zawodach Mistrzostw świata, Pucharu świata i Pucharu Europy. Jego największym sukces to zdobycie brązowego medalu w slalomie gigancie na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku.
Snowcross
Snowboard cross, znany również jako boardercross, to zawody snowboardowe, w których czterech do sześciu zawodników ściga się po torze, zazwyczaj dość wąskim. Trasa obfituje w ciasne zakręty, nierówności strome i płaskie, które mają sprawdzić, w jak najszerszym zakresie, zdolności snowboardzistów. Celem jest jak najszybsze pokonanie, co wymaga zachowania kontroli nad deską przy osiągnięciu maksymalnej prędkości. Od 2006 roku snowcross jest konkurencją olimpijską. Znanym zawodnikiem snowboardowym z niepełnosprawnością jest Wojciech Taraba, który co prawda nie zdobył żadnego medalu, ale reprezentował Polskę na Paraolimpiadzie w 2014 i 2022 roku.
Prawdziwy sport jest jeden, wystarczy zacząć!
Na łączonych Mistrzostwach Polski w parasportach zimowych rozegrane zostaną dwie konkurencje narciarstwa alpejskiego: slalom oraz slalom gigant, jedna konkurencja narciarstwa klasycznego: narciarstwo biegowe oraz jedna konkurencja snowboardowa: snowcross. W zawodach będzie startowało wielu debiutantów, za których szczególnie trzymamy kciuki, bo doskonale wiemy, jak trudny jest pierwszy krok!