Czym jest Egzoszkielet ?
Fundacja Avalon
Główny redaktor
Czym jest Egzoszkielet ?
Egzoszkieletem lub pancerzem wspomaganym nazywana jest mocowana na zewnątrz ciała powłoka, której celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika. W obecnych czasach Egzoszkielety przestają być wyłącznie wizją z filmów science fiction, takich jak Iron Man, Avatar czy Gwiezdne Wojny.
Pierwsze Egzoszkielety konstruowano głównie z myślą o celach wojskowych, których zadaniem była poprawa zdolności bojowych żołnierzy. Jednak możliwości jakie daje niniejsze urządzenie sprawiają, iż jego zastosowanie systematycznie się rozszerza. W celach cywilnych Egzoszkielety znajdują swoje zastosowanie w między innymi w budownictwie oraz ratownictwie, a co najważniejsze w medycynie, jako nowa forma rehabilitacji dla osób nie mogących poruszać się o własnych siłach oraz pomoc dla personelu medycznego zajmującego się opieką nad osobami z paraliżem.
Zastosowanie medyczne znalazło swe odzwierciedlenie w projekcie EKSO GT™ amerykańskiej firmy EKSO BIONICS. Przenośny bioniczny szkielet przeznaczony jest do użytku w rehabilitacji praktycznie każdego pacjenta z niedowładem kończyn dolnych. Urządzenie jest zasilane bateryjnie, a ruchy wykonywane są za pomocą silników, co wspomaga utracone funkcje nerwowo-mięśniowe.
Z rehabilitacji przy pomocy Egzoszkieletu mogą skorzystać osoby które doznały:
– Urazów i chorób neurologicznych
– Urazów czaszkowych
– Wypadków uszkadzających rdzeń kręgowy
– Udarów
– Chorujące na stwardnienie rozsiane
– Chorujące na Mózgowe Porażenie Dziecięce
Trening w Egzoszkielecie to wymagająca forma ćwiczeń. Urządzenie jest nakładane na ubranie pacjenta, gdzie samo dopasowanie zajmuje mniej niż 5 minut. EKSO GT™ umożliwia prowadzenie funkcjonalnej rehabilitacji, chodu oraz ćwiczeń polegających na przenoszeniu obciążenia między stronami w niespotykany dotąd sposób. Różne tryby treningowe pozwalają na dopasowanie się urządzenia do postępów pacjenta.
Zalety takiej formy rehabilitacji są widoczne poprzez:
– Poprawę chodu
– Redukcję stanów zapalnych
– Redukcję spastyczności
– Zmniejszenie bólu neuropatycznego
– Usprawnienie krążenia
– Poprawę funkcji jelit i pęcherza
Jednak co najważniejsze ćwiczenia z Egzoszkieletem będą mogły przyczynić się do skrócenia czasu hospitalizacji i rehabilitacji, a co za tym dalej idzie przynieść wiele korzyści psychologicznych i poprawę zdrowia.
Główną wadą Egzoszkieletu jest jednak jego cena – ok. 150 tysięcy dolarów. Jednak amerykański producent przewiduje, że w ciągu kilku lat urządzenie powinno stanieć – nie będzie wówczas kosztowało więcej niż średniej klasy samochód.
Tekst opracowała Magdalena Penda, na podstawie: