ablty.goToMainContent
global.read_time: 4 min

Komunikacja w relacji i jej znaczenie dla aktywności seksualnej

Dominika Gołąb

Psycholożka w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active oraz seksuolożka w Kompleksowym Centrum Poradniczym

Jednym z najważniejszych czynników dla utrzymania bliskości w związku jest prawidłowa komunikacja. Praca nad tym, jak komunikujemy się w związku przyczynia się do tworzenia trwalszych i głębszych relacji. Otwarta komunikacja sprzyja też utrzymywaniu zdrowia intymnego.  

Możliwość przekazania i negocjacji swoich potrzeb lub preferencji przyczynia się do osiągania zaspokojenia oraz wyższej satysfakcji ze związku. Wpływa to na pozytywny rozwój więzi, bliskości i intymności.  

Rozmowy na tematy związane ze sferą intymną między partnerami są niezwykle ważne. Dotyczyć mogą przyjmowanej/używanej antykoncepcji czy badań dotyczących infekcji przenoszonych drogą płciową. Jest to niezbędny element profilaktyki naszego zdrowia intymnego.

Co sprawia trudność w komunikacji w relacji?

Komunikowanie się wokół tematów związanych z seksualnością może powodować onieśmielenie albo lęk. Brak doświadczenia w rozmowach na takie tematy, wąski zasób słownictwa czy brak poczucia komfortu przy osobie partnerskiej to czynniki, które mogą powstrzymywać przed otwartą komunikacją, powodować dyskomfort a nawet lęk przed odrzuceniem. Aby móc swobodnie przekazywać swoje potrzeby, trzeba je wcześniej poznać.

Osoby znające swoje potrzeby, granice i fantazje będą miały mniejsze problemy w komunikowaniu ich niż osoby, które dopiero odkrywają swoją seksualność. Duże znaczenie ma również samoocena także ta seksualna. Mniej trudności mają osoby, których rodzice praktykowali otwartą komunikację na tematy związane z seksualnością w okresie dojrzewania. Największym i niestety często popełnianym przez pary błędem jest sięganie po komunikację dopiero wtedy, kiedy coś nie wychodzi, kiedy pojawia się problem lub przekroczona zostaje czyjaś granica.

Jak komunikować się lepiej?

Najważniejsze w komunikacji jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni. Oznacza to, że obie strony muszą odczuwać komfort psychiczny oraz czuć się wysłuchane. Ważne by każda ze stron pamiętałaby powstrzymać się od natychmiastowych ocen, porównań czy działań, zanim zostanie się o to poproszonym. Nie przerywać, nie wchodzić w słowo.

Warto praktykować również uważne słuchanie, czyli próbować odróżnić czysty przekaz od wypowiedzi drugiej osoby od naszych myśli, reakcji i uczuć, przez które filtrujemy rzeczywistość. Pamiętajmy też o niezwykle ważnej komunikacji niewerbalnej – obserwujmy mimikę, gesty i postawę ciała rozmówcy.

Warto również skupić się na komunikatach “ja”. Często bowiem kiedy nie wiemy jak prawidłowo wyrazić swoje potrzeby uciekamy do komunikatów “ty”. Taki sposób nie służy komunikacji, to ukrywanie swojego przekazu i nadzieja, że druga osoba domyśli się, o co nam chodzi. Zamiast “Ty znowu omijasz grę wstępną” można powiedzieć “Ja potrzebuję więcej czasu na grę wstępną”. Jest to otwarte branie odpowiedzialności za swoje potrzeby, wyrażanie ich wprost, bez ataku wymierzonego w drugą osobę. Oczywiście nie chodzi tu o to, aby słowo “ty” wyrzucić ze swojego słownika – jest ono nam potrzebne w codziennych rozmowach. Warto jednak sprawdzić, czy możemy wprowadzić więcej komunikatów “ja” i obserwować, jakie przynosi to skutki.

Doceniajmy się nawzajem

Dobrze poświęcić też czas na rozmowy o tym, co nam się podoba, za co doceniamy partnerkę czy partnera. Dzięki temu rozmowy o życiu intymnym przestaną kojarzyć się jedynie z trudnościami oraz przykrymi emocjami. Warto zastanowić się, jak często komplementujemy drugą osobę, czy po aktywności seksualnej potrafimy powiedzieć co nam się w niej podobało, a co nie. To sposoby, dzięki którym możemy usprawniać komunikację nie tylko z drugą osobą, ale także z samym sobą.

Pamiętajmy również, że nasze potrzeby i pragnienia zmieniają się na przestrzeni lat. W stałych relacjach bądź małżeństwach komunikacja będzie efektywna tylko wtedy, kiedy będzie regularna. Z czasem rozmowy na tematy intymne stają się coraz łatwiejsze, bardziej naturalne przestają być nowością, czymś nieznanym i zagrażającym. Jeśli nasza relacja trwa długo, warto mieć świadomość, że w pewnych okresach życia może się zdarzyć, że nasze potrzeby nie będą takie same i będzie konieczne utworzenie nowych kompromisów bądź ustaleń. Otwarta komunikacja chroni przed wypaleniem w relacji. Podjęcie dialogu w naszym życiu intymnym nie jest tak proste, jak mogłoby się to na początku wydawać – wnosi jednak do relacji wiele pozytywnych skutków. Jeśli w twojej relacji pojawiają się problemy w komunikacji, warto pomyśleć nad wsparciem ze strony terapeuty par.

Opracowano na podstawie:  

  1. Agnieszka Szeżyńska. Warsztaty intymności dla par
  2. Liberacka-Dwojak, Magdalena & Izdebski, Pawel. (2021). Psychospołeczne wyznaczniki komunikacji seksualnej: przegląd badań. Seksuologia Polska.
  3. Jafari A, Alami A, Charoghchian E, Delshad Noghabi A, Nejatian M. The impact of effective communication skills training on the status of marital burnout among married women. BMC Womens Health. 2021 Yoo H, Bartle-Haring S, Day RD, Gangamma R. Couple communication, emotional and sexual intimacy, and relationship satisfaction. J Sex Marital Ther. 2014

Chcesz wiedzieć więcej?

Skorzystaj z darmowej porady w ramach Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon

Udzielamy wsparcia poradniczo-informacyjnego, prawniczego, psychologicznego oraz seksuologicznego. Na stronie Centrum znajdziesz szczegóły odnośnie dyżurów poszczególnych specjalistów.

Zapraszamy!

W ramach Projektu Sekson prowadzimy również odpłatne konsultacje z rehabilitacji seksualnej.

global.articles.related