Marcin Oleksy – objawienie polskiego (Amp) futbolu!
Czy wiecie, jak wygląda przewrotka w piłce nożnej? Jest to strzał wymagający niesamowitej koordynacji i odwagi, w końcu przewrotka zakończona jest, co prawda kontrolowanym, ale jednak upadkiem na ziemię. Z uwagi na poziom trudności, przewrotka nie jest najczęściej oglądanym zagraniem, a zdobycie w ten sposób gola, to jeszcze trudniejsza sztuka. Poznajcie Marcina Oleksego, piłkarza, który nie dość, że wykonał to zagranie w meczu i zdobył piękną bramkę, to zrobił to wszystko używając tylko jednej nogi! Mało tego, otrzymał za nią nagrodę za najpiękniejszą bramkę im. Ferenca Puskasa w prestiżowym plebiscycie FIFA The Best 2022. Marcin jest piłkarzem Amp Futbolowej drużyny, Warty Poznań, który w wyniku wypadku stracił lewą nogę.
Trudna lekcja dorosłości
Piłka nożna była pasją Marcina, występował jako bramkarz w III i IV lidze, jednak, kiedy w wieku 23 lat dowiedział się, że wraz ze swoją partnerką spodziewali się dziecka, musiał zrezygnować z gry i poświęcić się pracy, aby utrzymać rodzinę. Wraz z wujkiem i kuzynem pracował przy robotach drogowych i właśnie podczas naprawiania asfaltowej nawierzchni doszło do wypadku. Kierowca samochodu osobowego wjechał w walec do wyrównywania asfaltu, który następnie przetoczył się po nogach Marcina, na skutek czego amputowano mu lewą nogą poniżej kolana. Prawa była bardzo mocno pokiereszowana, ale udało się ją uratować.
Powrót do chodzenia i do futbolu
Przez pierwsze dwa lata poruszał się na wózku, a o powrocie do sportu nawet nie marzył. Wyzwaniem wydawała mu się konieczność zadbania o rodzinę, ale jednocześnie było to dla niego motorem napędowym i nie pozwoliło całkowicie się załamać. Kiedy po raz pierwszy po wypadku wszedł na boisko, towarzyszył mu syn. Po prostu poszli razem pokopać między sobą piłkę. Wtedy Marcin przypomniał sobie, jaką radość kiedyś dawał mu ten sport. Dowiedział się o istnieniu Amp Futbolu i postanowił rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną. Amp Futbol (od ang. Amputee Football) to odmiana piłki nożnej, w której na boisku występują zawodnicy po jednostronnej amputacji lub z wadą wrodzoną kończyny dolnej oraz bramkarze bez jednej ręki. W drużynie ampfutbolowej gra 7 zawodników – 6 graczy w polu i bramkarz a spotkanie trwa 50 minut. Podczas gry zawodnicy korzystają z kul, które są traktowane jako przedłużenie ręki i nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z piłką. Korzystanie z protez jest także niedozwolone.
Kopanie w pracy i w czasie wolnym!
Marcin Oleksy na co dzień pracuje jako operator koparki, natomiast po godzinach poświęca się swojej pasji do piłki nożnej. W listopadzie 2019 roku poszedł na swój pierwszy trening, a w marcu 2020 r. rozegrał pierwszy mecz ligowy. Niestety na samym początku złamał kość strzałkową, ale jak sam mówi, chęć gry była w nim tak duża, że po 7 tygodniach wrócił do treningów. W 2021 roku Marcin Oleksy został okrzyknięty największym odkryciem polskiej ligi Amp Futbolowej, rok później zadebiutował w reprezentacji Polski, a 27 Lutego 2023 r. otrzymał nagrodę FIFA im. Ferenca Puskasa za najładniejszą bramkę roku w plebiscycie FIFA The Best 2022!
„Ampfutbol dał mi drugie życie, nie tylko te piłkarskie. Piłka od zawsze była moją pasją i dawała mi dużo szczęścia. Teraz mogę nie tylko znowu grać, lecz także grać w reprezentacji Polski, o czym zawsze marzyłem – mówi Marcin Oleksy. – My zawodnicy, dzięki ampfutbolowi możemy pokazywać również, że niepełnosprawność nie istnieje i ta nominacja jest na to najlepszym przykładem” – Wystarczy zacząć!