Masaż Shantala – Dotyk Miłości dla Twojego Dziecka
Fundacja Avalon
Główny redaktor
Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci wprowadzoną na europejski grunt przez francuskiego położnika Frederique Leboyer.
Nazwa pochodzi od imienia – Shantala – ubogiej, indyjskiej matki, która ma sparaliżowane obie nogi, i którą Leboyer spotkał w Kalkucie. Zachwycił się prostotą, spokojem i miłością, z jakimi masowała ona swoje dziecko, siedząc bezpośrednio na ziemi, w bardzo ubogim otoczeniu. Techniki tego masażu były przekazywane z pokolenia na pokolenie aż do naszych czasów.
Jednym z najwcześniej rozwijających się zmysłów jest zmysł dotyku. Ma on fundamentalne znaczenie dla całego organizmu i wpływa na fizyczny i psychiczny rozwój dziecka. Dziecko zaczyna odbierać wrażenia dotykowe już w 5-6 tygodniu życia płodowego. System dotykowy dziecka jest bardzo istotny dla jego rozwoju. Każdy dotyk ciała natychmiast jest odbierany jako bodziec i oceniany przez mózg jako: przyjemny i bezpieczny lub nieprzyjemny i zagrażający. Taka ocena jest wynikiem pracy tylnych partii mózgu – czyli mózgu pierwotnego. Podstawowym zadaniem tej części mózgu jest ochrona w sytuacjach stresowych i ekstremalnych. Gdy organizm czuje się bezpiecznie – rozwija się. Odpowiedzialne za rozwój są górne partie mózgu – półkule i kora.
Masaż Shantala jest bardzo prostą techniką, którą po odpowiednim przeszkoleniu mogą wykonywać rodzice samodzielnie w domu. Odpowiednie przygotowanie opiekuna pozwala na precyzyjne i świadome masowanie. Rodzic wie jak wykonywać poszczególne ruchy i jaki niosą one ze sobą cel. Nie boi się masować co jest bardzo ważne – dzieci bardzo łatwo odczytują nasze emocje – te pozytywne jak również lęk i stres.
Jest masażem dla niemowląt ale daje pozytywne rezultaty zastosowany również dla dzieci starszych, a w Holandii przystosowano go również dla dorosłych.
Regularne masowanie dziecka, 3-4 razy w tygodniu, ma pozytywny wpływ na dziecko, jak również na matkę czy inną osobę wykonującą masaż.
Dla niemowlęcia lub dziecka:
– pomaga w uregulowaniu snu,
– poprawia trawienie, wpływa na zmniejszenie kolek,
– wycisza, relaksuje, uspokaja,
– podnosi świadomość własnego ciała, jego granic; w ten sposób wzmaga poczucie bezpieczeństwa,
– poprawia, wzmaga więzi z rodzicem,
– rozwija zmysł dotyku,
– wspomaga naturalną odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny.
Dla rodzica lub osoby wykonującej masaż:
– poprawia pewność siebie i wiarę w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem,
– uspokaja,
– łagodzi lub zapobiega poporodowej depresji u matek,
– buduje, wzmaga oraz poprawia więź z dzieckiem,
– pomaga w zrozumieniu dziecka, tego co komunikuje, jakie potrzeby próbuje przekazać,
– uczy słuchania języka ciała niemowlęcia,
– daje cenne chwile do obserwacji rozwoju dziecka.
O masażu Shantala
“Kiedy młoda matka wraca nareszcie ze swym dzieckiem ze szpitala do domu, czeka ją często przykre zaskoczenie. Zamiast uspokojenia i wyciszenia po tych chwilach pełnych napięcia, zamiast niezmąconego szczęścia i radosnej bliskości, jaką spodziewała się przeżywać razem z mężem i najmłodszym członkiem ich rodziny, ogarniają ją tysiące wątpliwości, lęk, a nawet panika. Zachowanie noworodka bardzo często może wywołać niepokój u niedoświadczonej matki – w szpitalu wszelkie wątpliwości można było natychmiast wyjaśnić, w domu, zdana na własną wiedzę i intuicję, czuje się bezradna i niekompetentna. Dlatego czeka niecierpliwie na wizytę babci oseska lub bardziej doświadczonej w tych sprawach siostry, słucha pilnie jej rad, zazdrości wprawy i pewności, z jaką ta kąpie i przewija niemowlę. Jej samej wydaje się ono niebezpiecznie kruche. A tymczasem to właśnie ona może dać swemu dziecku coś, czym zmieni nie tylko jego teraźniejszość, ale i wpłynie na przyszłe jego losy.
Dosłownie w zasięgu ręki ma ona lek na dziecięce problemy, a także na własne poczucie niemożności i bezradności. Ten lek to po prostu dotyk. To nieskomplikowane oddziaływanie potrafi odmienić życie całej rodziny: uspokaja i leczy dzieci, uodparnia je na stresy, modeluje ich postawy, czyni z nich ludzi w przyszłości śmiałych, ufnych, mało agresywnych i niezbyt gwałtownych. A jednocześnie zaspokaja potrzebę bliskości, pogłębia więzy pomiędzy rodzicami a dzieckiem, spaja ich jako rodzinę.”
Fragmenty z książki Joanny Kaczara “Masaż niemowlęcia” (wydawnictwo Astrum)
Autor: Dorota Kulesza – Instruktor Masażu Shantala