ablty.goToMainContent
global.read_time: 4 min

Moje 4 kółka, czyli co warto wiedzieć o wózkach inwalidzkich. Część 2-

Fundacja Avalon

Główny redaktor

Moje 4 kółka, czyli co warto wiedzieć o wózkach inwalidzkich. Część 2-

Rodzaje wózków inwalidzkich

Głównym kryterium podziału wózków inwalidzkich jest rodzaj napędu wykorzystywany do poruszania się, zatem wyróżnia się dwie główne klasy:

  1. wózki napędzane siłą mięśni,
  • użytkownika wózka
  • wyłącznie siłą mięśni osoby asystującej.
  1. wózki o napędzie elektrycznym,
  • wyłącznie silnikiem/ silnikami
  • hybrydowo, np. siłą mięsni użytkownika i silnikiem.

Przeznaczone dla osób ze znacznym stopniem ograniczenia sprawności kończyn górnych. Ta grupa wózków, dzięki zastosowaniu największych osiągnięć techniki może być obsługiwana przez osoby bez jakiejkolwiek sprawności kończyn górnych, sterowanie nimi może być prowadzone np. językiem.

Obie klasy wózków różnią się od siebie konstrukcją, zestawieniem wyposażenia wspomagającego, ciężarem i, jak wcześniej wspomniałam, ceną.

Do wózków inwalidzkich z napędem ręcznym zaliczmy:

  •   Wózki aktywne, przeznaczone są do codziennego korzystania na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, można je samodzielnie wkładać do samochodu. Użytkownik tego typu sprzętu nastawiony jest na większą mobilność kosztem funkcji ortotycznej wózka. Dzięki temu, jest w stanie samodzielnie pokonywać niektóre przeszkody architektoniczne, urbanistyczne i terenowe, ponieważ odpowiednia, indywidualnie dopasowana, konstrukcja wózka umożliwia balansowanie tułowiem. Osoby niepełnosprawne motorycznie z zachowaną funkcją rąk, nawet częściową, bez zaburzeń równowagi i poważnych dysfunkcji psychicznych i sensorycznych, osoby bez przeciwwskazań do podejmowania wysiłku fizycznego kwalifikują się korzystania z tego typu wózków. Dla przykładu, osoba po uszkodzeniu rdzenia kręgowego na poziomie C4 może używać wózka aktywnego, a nie np. wózka z napędem elektrycznym.
  • Wózki sportowe, dostosowane są do konkretnej dyscypliny sportowej np. rugby, szermierki, zjazdów górskich itd., rzadko jednak można z nich korzystać na co dzień. Są bardzo precyzyjnie dopasowane do wymiarów antropometrycznych, preferencji użytkownika i jego sprawności, a do produkcji używa się najnowsze osiągnięcia inżynierii materiałowej.
  • Wózki uniwersalne, występują zazwyczaj w dwóch typowymiarach, ponieważ pomagają w transporcie osób wewnątrz instytucji np. lotniska, szpitale.
  • Wózki terenowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do poruszania się w trudnym terenie dzięki charakterystycznym szerokim, niskociśnieniowym oponom.
  • Wózki pasywne, przeznaczone są dla osób posiadających przeciwwskazania do podejmowania wysiłku fizycznego, dla osób starszych z demencją, z zaburzeniem równowagi, z niepełnosprawnością sprzężoną (umysłowa, sensoryczna), z niesprawną jedną ręką, z dużą spastycznością i w innych przypadkach, w których wózek aktywny nie jest wskazany. Wózki tego typu mogą być napędzane przez opiekuna, ale również przez osobę niepełnosprawną za pomocą rąk lub nóg.
  • Wózek wielofunkcyjny, oprócz swej podstawowej funkcji, mają również możliwość pionizacji oraz ułożenia użytkownika w pozycji horyzontalnej.

Wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym dzielimy na:

  • Wózek terenowy, przykładem może być skuter, jest to sprzęt, który ma duży promień skrętu, użytkownik może mieć trudność z korzystania z niego w domu, gdyż ze względu na większy rozmiar, gorzej podjeżdża się nim pod szafki, do stołu, utrudniając przez to sięganie po różnego rodzaju przedmioty, może być też głośniejszy od wózka z napędem ręcznym.
  • Wózek pokojowy, w odróżnieniu od terenowego, używany jest jedynie wewnątrz pomieszczeń, ponieważ w terenie trudniej nim podjechać pod krawężnik, nie jest wyposażony w światła, jest wolniejszy, nie jest dostosowany do deszczowej pogody, ma też mniejszy zasięg.
  • Wózek wielofunkcyjny (schodołaz, z możliwością pionizacji)
  • Wózek dla dziecka

Na co zwracać uwagę w doborze wózka z napędem elektrycznym?

Bierze się pod uwagę blisko 40 czynników, dla ułatwienia można je pogrupować na pięć kategorii:

  1. Możliwości jezdne
  2. Rozmiary i możliwości ich regulacji
  3. Sterowanie
  4. Możliwości dopasowania siedziska
  5. Inne parametry.

Gdzie na terenie Warszawy można zaopatrzyć się w wózek inwalidzki?

W dobie internetu właściwie każdy może, korzystając z odpowiednich stron internetowych, obejrzeć i wybrać odpowiedni dla siebie wózek inwalidzki. Nie musi on być produkowany w Polsce, rozpowszechniła się już sprzedaż zagraniczna także tego typu sprzętów. Dzięki temu mamy praktycznie nieograniczone możliwości nabycia wózka takiego, jaki jest nam niezbędny. Jednak warto, jeśli jest to możliwe, udać się do konkretnego sklepu, bądź poprosić o wizytę domową specjalistę, który mógłby dokonać pomiaru i wybrać odpowiedni wózek. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza podczas zakupu pierwszego wózka.

 

Oto kilka stron internetowych, na których znajdziecie Państwo szeroki wybór różnego rodzaju wózków inwalidzkich, kontakt i adres poszczególnych firm oraz informacje o promocjach i rodzajach dofinansowań do zakupu konkretnego sprzętu:

 

Emico http://www.emico.pl/

K.Stefański http://k.stefanski.com.pl/

APCO Sp. z o.o. http://www.apco.com.pl/

Mobilex http://www.serwiswozkowinwalidzkich.pl/

 

I jeszcze więcej tu:

 

http://warszawa.cylex.pl/w%C3%B3zki+inwalidzkie.html

 

Artykuł powstał na podstawie artykułu zawartego w miesięczniku „Rehabilitacja w praktyce”.

Joanna Chacińska

 

   Bibliografia:

Maciej Sydor „Rehabilitacja w praktyce” 3/2010 lipiec-wrzesień.

http://warszawa.cylex.pl/w%C3%B3zki+inwalidzkie.html