1mini(1)

Nietykalni, Murderball, Ja w środku tańczę, Motyl i skafander – czyli niepełnosprawność na ekranie

Fundacja Avalon

Główny redaktor

Niepełnosprawność w filmie to trudny i ryzykowny temat. Ciężko jest „ją” dobrze zagrać sprawnym aktorom i jednocześnie przedstawić tak, aby nikogo nie urazić. Wyzwaniem jest pokazanie niepełnosprawności nie jak problemu, ale jako normalnej części naszego życia. Poniżej 4 obowiązkowe tytuły. Pomimo, iż na pozór przedstawiają one tragiczne historie, przekazują jednocześnie pozytywną energię. Filmy, często w sposób humorystyczny, pokazują wspaniałe postacie i pełne wartości zachowania. Opowiadają o niepełnosprawnych osobach, które powinny być wzorem dla każdego z nas. Bohaterowie nie załamują się, nie poddają się, a swoimi codziennymi czynami udowadniają, że niemożliwe staje się możliwe.

Filmy opowiadają o sile, mądrości, odwadze, rodzinie, miłości, zemście, seksie, akceptacji, radości na przekór wszystkiemu, zwycięstwie nad losem i przewagą umysłu nad ciałem. Są to historie osób, które pomimo przeciwności losu – w sposób dosłowny – wzięły sprawy w swoje niepełnosprawne ręce.

Murderball – gra o życie (2005)
czas trwania: 1:28
gatunek: Dokumentalny, Sportowy
premiera: 20 X 2006 (Polska), 23 I 2005 (świat)
produkcja: USA
reżyseria: Henry Alex Rubin, Dana Adam Shapiro

Bez nóg? Bez rąk? Bez problemu!
“Quad rugby” – Rugby na wózkach (slang “zabójcza/mordercza gra/piłka”). To brutalny, full contactowy, zespołowy sport rozgrywany na specjalnych, opancerzonych wózkach przez osoby z porażeniami i niedowładami czterokończynowymi (jednocześnie rąk i nóg).
Pełen emocji dokument – opowieść o młodych niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach mężczyznach – graczach w rugby. Są członkami zgranej drużyny, ciężko trenują, walczą o mistrzostwo. Dla nich sport to cel i sens życia. Jak w każdym sporcie towarzyszą im ogromne emocje – radości i rozczarowania.
Oglądając, przebywamy wraz z nimi podróż od szpitala przez salę gimnastyczną do areny olimpijskiej. Film każe nam wyzbyć się współczucia i wszelkich stereotypów na temat osób niepełnosprawnych.
Dynamiczny montaż, rockowa muzyka w tle, super ujęcia – to wszystko sprawia, że “Murderball – gra o życie” jest filmem, o którym będziemy pamiętać jeszcze długo po obejrzeniu.

2miniJa w środku tańczę (2004) – Inside I’m Dancing
czas trwania: 1:43
gatunek: Dramat
premiera: 10 X  2004 (świat)
produkcja: Francja, Irlandia, Wielka Brytania
reżyseria: Damien O’Donnell
scenariusz: Jeffrey Caine, Christian O’Reilly

Poruszający, ale i nie pozbawiony humoru, dramat obyczajowy opowiadający o młodym chłopaku cierpiącym na dystrofię mięśni. Trafia on do domu opieki dla osób niepełnosprawnych. Nasz bohater jest pełen życia i chciałby być samodzielny – mieć poczucie wolności. Niestety w ośrodku nie ma miejsca na indywidualność. Wspólnie z poznanym kolegą cierpiącym na Mózgowe Porażenie Dziecięce, postanawiają usamodzielnić się. Wynajmują mieszkanie i zatrudniają młodą atrakcyjną asystentkę. Od teraz toczą wspólną walkę o normalne życie.

3miniMotyl i skafander (2007) – Scaphandre et le papillon, Le
czas trwania: 1:52
gatunek: Biograficzny, Dramat
premiera: 18 I 2008 (Polska), 22 V 2007 (świat)
produkcja: Francja, USA
reżyseria: Julian Schnabel
scenariusz: Ronald Harwood

To prawdziwa historia bogatego, odnoszącego sukcesy redaktora francuskiego czasopisma “Elle”. Niespodziewanie bohater, w wieku 43 lat w wyniku udaru, zostaje sparaliżowany i całkowicie uwięziony w swoim ciele. Mogąc posługiwać się jedynie lewym okiem, komunikuje się z bliskimi, pisze książke. Bohater mrugając próbuje opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata – swoje emocje i potrzeby.

4miniNietykalni (2011) – Intouchables

czas trwania: 1:52
gatunek: Dramat, Komedia
premiera: 13 IV 2012 (Polska), 23 IX 2011 (świat)
produkcja: Francja
scenariusz i reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano

Oparta na faktach historia dzięki, której płaczemy i śmiejemy się jednocześnie. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka, który właśnie wyszedł z więzienia. Wyluzowany, wesoły, bez doświadczenia gangster z blokowiska, przez przypadek zostaje opiekunem sparaliżowanego dystyngowanego bogacza. Z tego na pewno nie wyjdzie nic dobrego… Jednak zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni.
Zabawny język ciała, świetne dialogi, pomysłowe sceny – po prostu świetny film.