Psychosomatyka
Co wspólnego ma psychosomatyka z pracą fizjoterapeuty? Fizjoterapia najczęściej kojarzona jest z układem ruchu, leczeniem dysfunkcji mięśni i stawów, jednak coraz częściej spojrzenie terapeuty wybiega daleko poza ten obszar. Bierze on pod uwagę choroby towarzyszące, stan narządów trzewnych oraz to, w jakim stanie psychicznym i po jakiego rodzaju przeżyciach pacjent pojawia się w gabinecie.
Dlaczego trzeba uwzględniać psychosomatykę w fizjoterapii?
Psychosomatyka jest dziedziną wiedzy, umiejscowioną na pograniczu nauk psychologicznych oraz medycznych. Obecnie posiadamy coraz większą wiedzę na temat tego jak stres, traumy, chroniczne napięcie psychiczne wpływają na chociażby napięcie mięśniowe, układ odpornościowy i trawienny, sen czy zdolności regeneracyjne. Nie sposób zatem nie wziąć pod uwagę czynników psychicznych w procesie terapeutycznym. Fizjoterapeuci poza uświadamianiem pacjentom, jaką rolę odgrywa zdrowie psychiczne w ich zdrowiu fizycznym, dysponują również technikami wpływającymi uspokajająco na przestymulowany układ nerwowy.
Do tego rodzaju terapii wykorzystują między innymi trening oddechu, mobilizację i zadbanie o właściwą ruchomość przepony, czy też techniki wspierające odpowiednią aktywność nerwu błędnego. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku osób z dużymi problemami w zakresie zdrowia psychicznego zalecana jest również konsultacja z psychoterapeutą. Często idealnym rozwiązaniem jest równoległe prowadzenie terapii psychologicznej i fizjoterapeutycznej, gdzie terapeuci konsultują między sobą proces terapeutyczny.
Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!
Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.
Zapraszamy!