Sporty zimowe dla OzN
Czy wiecie, że co 4 lata odbywają się paraolimpiady zimowe? Są to międzynarodowe zawody sportowe organizowane przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych dla niepełnosprawnych na świecie. Zwycięstwo odniesione podczas igrzysk uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie. Poniżej przeczytacie o tym, w jakich najpopularniejszych dyscyplinach zimowych biorą udział OzN na paraolimpiadach zimowych.
Narciarstwo alpejskie (zjazdowe)
W narciarstwie zjazdowym mogą uczestniczyć osoby prawie ze wszystkich grup niepełnosprawności. Osoby z amputacjami i innymi schorzeniami narządu ruchu, z urazami i chorobami rdzenia kręgowego oraz centralnego układu nerwowego poruszające się w pozycji stojącej oraz w pozycji siedzącej (na sprzęcie typu sit-ski indywidualnie dopasowane do zawodnika siedzisko z nartą zjazdową oraz krótkimi kulonartami do podporu i sterowania. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami.
Narciarstwo biegowe
W narciarstwie biegowym mogą uczestniczyć osoby ze wszystkich grup niepełnosprawności. Ze względu na rodzaj niepełnosprawności i pozycję biegową przyjmowaną przez narciarza można wyodrębnić 3 grupy: osoby poruszające się w pozycji stojącej osoby niewidome i niedowidzące biegające z przewodnikiem i osoby poruszające się w pozycji siedzącej na sledgach (siedzisko z nartami biegowymi). Stosowany podczas zawodów system procentowy jest przeliczeniową formułą czasu, która jest używana do określenia ostatecznego miejsca każdego zawodnika w stosunku do wszystkich innych startujących niepełnosprawnych zawodników.
Curling na wózkach
Curling jest dyscypliną sportu wywodząca się z XVI – wiecznej szkockiej tradycji, która w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Od 1998 roku jest w programie Igrzysk Olimpijskich, a od 2006 także w programie Igrzysk Paraolimpijskich. Jest grą zespołową rozgrywana na lodzie między dwiema drużynami liczącymi po czterech zawodników w oparciu o przepisy Światowej Federacji Curlingu. W dużym uproszczeniu polega ona na wypychaniu ważących 19,96 kg granitowych kamieni po torze lodowym o długości ok. 45 m tak, by zatrzymały się najbliżej środka tarczy o średnicy 183 cm, złożonej z czterech okręgów. Wygrywa drużyna, której więcej kamieni umieści bliżej środka tarczy. W curlingu na wózkach nie stosuje się charakterystycznego szczotkowania. Drużyna obowiązkowo jest mieszana, składa się z mężczyzn i kobiet poruszających się na wózkach inwalidzkich (paraplegicy, osoby z porażeniem mózgowym, z amputacjami kończyn dolnych, SM). Zawodnik wypuszcza kamień siedząc na wózku, który stoi na gumowym dywaniku.
Biathlon
Biathlon łączy bieganie na nartach i strzelectwo. Polega na biegu na określonym dystansie (7.5 km, 12.5 km, Pursuit), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy przyjmując pozycję leżącą i oddają za każdym razem po 5 strzałów. Za niecelny strzał muszą pokonać dodatkową rundę karną lub doliczana jest minuta karna w zależności od konkurencji. Broń pneumatyczna zainstalowana jest na stanowisku strzelniczym.
Parasnowboard czyli snowboard dla osób z niepełnosprawnościami
Coraz bardziej popularny od końca XX w. snowboard, musiał doczekać się swojego odpowiednika również w świecie parasportu. Parasnowboard to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportów zimowych, dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Jest także najmłodszą, która dołączyła do kanonu dyscyplin paraolimpijskich – swój debiut miała w Soczi w 2014 r. Pomimo tak „młodego wieku”, zdążyła przejść już wiele modyfikacji, aby sprostać oczekiwaniom i wymaganiom sportowców, widzów oraz organizatorów zawodów. Zawodnicy rywalizują w trzech konkurencjach: banked slalom, snowboard cross i giant slalom.
Wystarczy spojrzeć, co na śniegu wyprawia nasz ambasador Szymon Klimza – na zdjęciach.
A Wy, w której dyscyplinie widzicie siebie?
#WystarczyZacząć
A przy okazji pięknej zimy, nie zapomnijcie o naszej zbiórce na Helpuj.pl gdzie zbieramy na nowe miejsca i sprzety treningowe! Na zimowe również!:)
Klikajcie, wpłacajcie i pomagajcie! Dorzućcie się do naszej akcji!
link do zbiorki: https://helpuj.pl/zbiorki/wystarczy-zaczac-budujemy-dostepnosc-sportowa-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami-4