ablty.goToMainContent
Na grafice kolaż zdjęć Moniki Szynkowskiej
global.read_time: 3 min

Monika Szynkowska ambasadorką Fundacji Avalon

Fundacja Avalon zaprosiła do współpracy ambasadorskiej jedną ze swoich podopiecznych – Monikę Szynkowską. Jej historia to przykład osoby z niepełnosprawnością, której Fundacja pomogła w osiągnięciu życiowej samodzielności. Monika zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym, co nie stoi na przeszkodzie w samorealizacji i rozwijaniu swoich pasji.

Gdyby dziewięć lat temu, kiedy miałam ostatnią operację ortopedyczną i kiedy zdecydowałam się skorzystać z fizjoterapii w Fundacji Avalon, ktoś powiedział mi, że dziś będę tak samodzielna, i że to jeszcze nie koniec, a dopiero początek przygód, nie uwierzyłabym. – komentuje Monika Szynkowska, podopieczna i ambasadorka Fundacji Avalon.

Monika urodziła się dwa miesiące za wcześnie. Doszło wówczas do niedotlenienia, którego wynikiem jest mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe. Monika przeszła potem całą serię operacji, porusza się na wózku, ma problemy z nadmiernym napięciem mięśniowym.

Jest ona przykładem osoby, która przez lata była zniechęcana do działań na rzecz swojej niezależności. Dopiero w Fundacji, jak sama podkreśla, zajęto się nią kompleksowo, dzięki czemu, w wyniku prowadzonej pod okiem specjalistów fizjoterapeutów rehabilitacji, osiągnęła tak wiele. Różnorodność zajęć rehabilitacyjnych, pomogła jej uwierzyć, że może realizować się również sportowo. Dzisiaj Monika bierze udział w tanecznych zajęciach z zumby, a nawet uprawia wspinaczkę, co niegdyś byłoby dla niej nie do wyobrażenia. Przy wielu okazjach stwierdza, że sport ten daje jej możliwość by zapomnieć, że istnieje coś takiego jak wózek.

Program aktywnej rehabilitacji – Avalon Active – nie jest jedynym, z którego korzysta Monika. Kolejnym jest projekt wsparcia finansowego “Weź sprawy we własne ręce” dzięki, któremu może gromadzić środki niezbędne do pokrycia kosztów leczenia i innych potrzeb.

Dofinansowanie pochodzące ze środków zebranych na subkoncie w Fundacji Avalon jest dla mnie bardzo ważne, szczególnie teraz, w dorosłym życiu. Dodatkowe środki pozwalają mi czuć się bezpieczną i niezależną finansowo” –podkreśla.

Dzięki postępom w rehabilitacji, Monika realizuje się także zawodowo. Jest absolwentką filologii bałtyckiej Uniwersytetu Warszawskiego, zna biegle kilka języków, a obecnie rozpoczyna swoją pierwszą, stałą pracę.

Doświadczyłam trudnych momentów w życiu, takich, w których brakowało mi nadziei. Myślę, że wiele osób z niepełnosprawnościami tego doświadcza. Dopiero kiedy dołączyłam do Fundacji, otworzył się w moim życiu nowy rozdział. Uwierzyłam, że mogę wziąć życie we własne ręce, a niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizowaniu się w sposób, w jaki tego chcę. Teraz wiem, że mogę żyć pełnią życia i realizować swoje marzenia. I tą wiarą jako ambasadorka Fundacji Avalon chciałabym się dzielić z innymi. – dodaje Monika.

Kiedy myślę o drodze, którą Monika pokonała, jestem z niej zwyczajnie dumny. Ogromne postępy, lata prawdziwego wysiłku niezwykłej determinacji, pokazują, jak wiele można zdziałać pomimo wszelkich przeciwności, jeżeli ma się odpowiednie wsparcie i motywację. Zaprosiliśmy Monikę do bycia Ambasadorką Fundacji Avalon, gdyż stanowi wspaniały przykład na to, że osoba z niepełnosprawnością może pokonywać własne ograniczenia i odnosić sukcesy.” – komentuje Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon.