Ruszają zajęcia wspinaczki dla osób z niepełnosprawnością
Fundacja Avalon, we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wspinaczki Sportowej – Skocznia, zaprasza osoby z niepełnosprawnością na zajęcia wspinaczkowe. Dzięki tej dyscyplinie można rozwinąć sprawność fizyczną oraz pobudzić do pracy mózg. Zajęcia są prowadzone przez instruktorów, posiadających wieloletnie doświadczenie we wspinaniu się z osobami z niepełnosprawnościami.
Współpraca Fundacji Avalon i Stowarzyszenia Skocznia na rzecz OzN
Zespół rehabilitacyjny Avalon Active od lat przekonuje osoby z niepełnosprawnością, że droga do samodzielności tkwi w aktywnej rehabilitacji, która nie powinna ograniczać się tylko do pracy w sali rehabilitacyjnej. Terapeuci proponują różnego typu aktywności czy hobby, które można realizować, mimo zmagania się z niepełnosprawnością. Teraz, dzięki współpracy z instruktorami Stowarzyszenia Skocznia, jedną z aktywności proponowanych osobom z niepełnosprawnością, jest wspinaczka.
Zespół instruktorów Stowarzyszenia Skocznia, od kilku lat prowadzący zajęcia wspinaczki z OzN, po obserwacji ogromnej determinacji uczestników do wspinania i ich koncentracji na celu, przekonuje: „Wspinanie JEST dla Was!”.
Zajęcia wspinaczki, dostępne w ofercie Fundacji Avalon, są dofinansowane przez Fundację w 50%.
Dyscyplina, która usprawnia mózg i ruchy
Dzięki wspinaczce osobom z niepełną sprawnością otwierają się nowe możliwości ruchowe. Na przykład lepiej trzymają przedmioty. Dzieje się tak dlatego, że ruch wspinaczkowy polega na m.in. zaginaniu palców na chwycie. I jeżeli się wykona dużo takich ruchów, mózg zaczyna inaczej pracować. Stopniowo odblokowują się stawy biodrowe, czy na przykład barkowe” – o zaletach wspinania się opowiada Anna Radziejowska, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Wspinaczki Sportowej Skocznia, instruktorka wspinaczki.
Z kolei Monika Szynkowska, poruszająca się na wózku ambasadorka Fundacji Avalon, po 10 miesiącach zajęć wspinaczki, pisała: Odczuwam swoje ciało. Uwierzcie, świadomość zachodzących zmian jest czymś nie do opisania. O niektórych Wam wspominałam, jak choćby używanie noża prawą ręką. Tak to się dzieje, że ruchy, które wykonuję podczas wspinania, z czasem przenoszą się na codzienne funkcjonowanie, zupełnie jak z fizjoterapią, której wspinaczka jest doskonałym uzupełnieniem.
Inna uczestniczka zajęć, Ilona przekonuje – Na wspinaczce możemy uczyć się również determinacji, pokonywania własnych barier. Czasem mam ciężki moment, że faktycznie nie mogę przejść i kombinuję, kombinuję… I w końcu mi się uda przejść ten fragment, ale jestem zmęczona. Ale myślę sobie, że jak już przeszłam ten moment, to już nie odpuszczę i wejdę do końca.
Ty też możesz się wspinać
Aby uczestniczyć w zajęciach wspinaczki proponowanych przez Fundację Avalon, nie trzeba posiadać specjalnych uwarunkowań fizycznych. Zajęcia są prowadzone indywidualnie, przez instruktora wspinaczki. Osoby chodzące, wspinając się, pracują przy wykorzystaniu rąk i nóg. Z kolei osoby poruszające się na wózku, wspinają się podciągając się głównie za pomocą rąk, a nogi są angażowane na tyle, na ile pozwalają na to możliwości fizyczne.
Zastanawiasz się, czy jako osoba, zmagająca się z niepełnosprawnością dasz radę? Podobną obawę miała też Monika Szynkowska: Ja? Mam mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe. Przecież osobie po urazie rdzenia kręgowego jest łatwiej: mają czynne ręce. A ja mam wszystko zaburzone. Nie dam rady. Albo oni mnie nie przyjmą. A teraz po każdej pokonanej drodze Monika marzy o kolejnej.
Forma, koszt i miejsce zajęć
Zajęcia mają charakter indywidualny. Pierwsze zajęcia zawsze są prowadzone przez dwóch instruktorów. Forma dalszych zajęć jest ustalana indywidualnie z prowadzącymi w przypadku każdego uczestnika.
Zajęcia zaczynają się od rozgrzewki i trwają przez dwie godziny.
Koszt zajęć (po dofinansowaniu przez Fundacje Avalon):
- 1 uczestnik i 2 instruktorów – 100 zł
- 1 uczestnik i 1 instruktor – 60 zł
Uwaga: uczestnicy nie ponoszą dodatkowo żadnych innych kosztów w związku z zajęciami wspinaczki
Miejsce: Centrum Wspinaczkowe On-Sight (ul. Obozowa 60, Warszawa) – obiekt dostosowany architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Kto może wziąć udział?
Na zajęcia mogą uczęszczać osoby od 16 roku życia, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej.
Zapisz się
Zapisy odbywają się przez Recepcję Fundacji Avalon:
tel. 22 349 97 71, 796 324 328
email:[email protected]
Osoby, chcące zapisać się na wspinaczkę, przechodzą najpierw przez bezpłatną konsultację z fizjoterapeutą w Fundacji Avalon. Przed rozpoczęciem zajęć Beneficjent jest zobowiązany:
- dostarczyć do Fundacji zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do rehabilitacji, które może uzyskać m.in. od lekarza pierwszego kontaktu
- opłacić zajęcia (gotówką / przelewem na nr konta wskazany na fakturze otrzymanej od Recepcji Fundacji)
Osoby zapisujące się na zajęcia, zobowiązują się do przestrzegania Regulaminu korzystania z projektów Avalon Active – FundacjaAvalon.pl