ablty.goToMainContent
Napis: Sukces 4 konferencji Sekson Ciało i cielesność
global.read_time: 4 min

Sukces IV Konferencji Sekson, o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

Za nami IV Konferencja Sekson, o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową. Wydarzenie przebiegło w formie hybrydowej – stacjonarnie w Służewskim Domu Kultury w Warszawie oraz online za pośrednictwem mediów społecznościowych Projektu Sekson i Fundacji Avalon oraz Facebooka Fundacji Integracja. Podczas tegorocznej edycji poruszone zostały tematy związane ze społecznym postrzeganiem i obrazowaniem ciała.

Ciało i cielesność z różnych perspektyw

IV Konferencja Sekson po raz pierwszy miała temat przewodni – ciało i cielesność. Prelegenci i prelegentki przyglądali się ciału z wielu różnych perspektyw – seksuologicznej, ginekologicznej, urologicznej, fizjoterapeutycznej i psychologicznej, a także emocji, postrzegania społecznego, medialnego oraz jego demedykalizacji.

Ciało stało się dla nas punktem wyjścia do mówienia o tym, co niewidzialne i tabuizowane. Ciała inne, z niepełnosprawnością, grube czy stare są społecznie niewidoczne.

Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson Fundacji Avalon

Przez minione lata Projekt Sekson, realizowany przez naszą Fundację Avalon, zrobił bardzo dużo dobrej roboty. Po pierwsze, zaczęliśmy mówić o seksualności osób z niepełnosprawnościami, co jeszcze cztery lata temu było zupełną “nowością”. Seks osób z niepełnosprawnościami jest podwójnym tabu. Trzeba mieć dużo odwagi, żeby o tym mówić i Sekson tę odwagę ma.

Sebastian Luty, Prezes Zarządu Fundacji Avalon

Sukces Projektu Sekson

Konferencja Sekson z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a w liczbach prezentuje się imponująco. Wydarzeniami promującymi konferencję na Facebooku zainteresowało się ponad 2700 użytkowników serwisu. Konferencja online dotarła do ponad 200 tysięcy widzów. Za nami 20 prelekcji, 14 warsztatów praktycznych, 3 panele dyskusyjne i rozmowy z 41 prelegentami! W organizację wydarzenia zaangażowało się 13 wolontariuszy.

Największym sukcesem Projektu Sekson, którego jednym z elementów jest konferencja, jest to, że przez cztery lata udało się wyciągnąć temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami z niebytu medialnego i zaczęto o tych kwestiach otwarcie rozmawiać. Nie tylko w trakcie Konferencji, choć jest ona gigantycznym katalizatorem bardzo wielu tematów i zainteresowania medialnego. Dzięki temu, że podczas Konferencji Sekson inicjujemy rozmowy – pojawiają się one potem w bardzo wielu miejscach i obserwujemy fantastyczne rzeczy, jak sukces kampanii “Pełnosprawni w miłości”, ogromne zainteresowanie mediów i różne programy publicystyczne poświęconej tej tematyce.

Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon

Ciałopozytywność i samoakceptacja

Podczas dwóch dni wypełnionych prelekcjami specjalistów i specjalistek, a także działaczy i działaczek na rzecz osób z niepełnosprawnościami poruszone zostały między innymi tematy dotyczące wpływu niepełnosprawności, ograniczeń płynących z ciała na podejmowanie aktywności seksualnej, terapii i wsparcia osób z zaburzeniami seksualnymi, wykluczeniu poprzez ciało i asystencji seksualnej.

Bardzo się cieszę, że Sekson nieustająco szerzy ideę edukowania, likwidowania tabu i barier psychicznych. Tę zmianę zdecydowanie widać. Ciało jest w Polsce jeszcze cały czas obszarem, którego trzeba się wstydzić, z którego nie ma prawa się być dumnym. Osoby, które mają ciała nienormatywne, tak jak ja, cały czas czują z tego powodu dyskomfort. Myślę, że Konferencja Sekson pomoże nam w tym, byśmy pokochali nasze ciała.

Renata Orłowska, członkini Zespołu Eksperckiego Projektu Sekson, prowadząca podczas Konferencji panel dyskusyjny o demedykalizacji ciała grubego i z niepełnosprawnością

W trakcie Konferencji odbyło się również kilkanaście warsztatów skoncentrowanych wokół samoakceptacji, języka ciała, edukacji seksualnej, a także czerpania satysfakcji z seksualnej sfery życia oraz macierzyństwa.

Akceptacja siebie to sprawa bardzo indywidualna, nie ma jednej gotowej drogi. Każdy musi ją sobie sam wytyczyć i może to przyjść w różnym wieku. Dotyczy to wszystkich. Dla osób z niepełnosprawnościami ta droga jest bardziej wyboista, ale na końcu chodzi o to samo – aby cielesność pomagała nam w życiu, a nie blokowała. Warto odkryć potencjał drzemiący w naszych ciałach. Nawet, jeśli to ciało, na pierwszy rzut oka wydaje się mieć bardzo duże ograniczenia.

Łukasz Krasoń, uczestnik IV Konferencji Sekson

Łukasz Krasoń to tata z niepełnosprawnością, który udowadnia, że z każdej sytuacji można się podnieść i żyć pełnią życia, mimo niepełnosprawności. Jest mówcą, przedsiębiorcą i społecznikiem, pierwszym niepełnosprawnym trenerem rozwoju osobistego w Polsce i członkiem honorowym Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. 

Eksperci i ekspertki

Prelegentami i prelegentkami podczas IV Konferencji Sekson byli między innymi: dr n. hum. Alicja Długołęcka, dr n. med. Piotr Świniarski, mgr Barbara Płaczek, prof. UW i UR dr. Remigiusz Kijak, lek. Paweł Jędrzejczyk, Marta Lorczyk, Dagmara Maria Boruc, Lisette Mepschen, Kamila Raczyńska-Chomyn, dr n. hum. Agnieszka Walendzik-Ostrowska, dr n. hum. Joanna Dec-Pietrowska, Monika Rozmysłowicz, Kinga Sankowska, Łukasz Krysa, Barbara Kędzior, Katarzyna Dinst, Iwona Nizio, Marzena Sosnowska, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Paweł Garstka, a także organizacje: Srebrny Warkocz, Dobre Ciało, Magazyn Szajn, Towarzystwo Rozwoju Rodziny, Projekt Polska.

Choć IV Konferencja Sekson przeszła już do historii, wszystkie osoby, które nie mogły w niej uczestniczyć mają możliwość obejrzenia transmisji, z wydarzenia dostępnego na oficjalnej stronie Projektu Sekson oraz YouTube Fundacji Avalon.

Sponsorem IV Konferencji Sekson została firma Hydrex, która od ponad 35 lat dostarcza najwyższej jakości rozwiązania diagnostyczne zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego np. odczynniki do diagnostyki medycznej, płyty do oznaczania grup krwi, aparaty do diagnostyki profesjonalnej i terapii domowej, szybkie testy diagnostyczne. Produkty marki Hydrex są obecne m.in. w większości polskich szpitali, laboratoriach diagnostycznych, niemal wszystkich polskich aptekach, sklepach i drogeriach.