Trzecie urodziny Projektu Sekson – podsumowanie naszych działań
Projekt Sekson, poświęcony seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową świętuje swoje trzecie urodziny.To dobry moment na podsumowanie dotychczasowych działań i zrealizowanych projektów.
Badania społeczne – czyli od czego się zaczęło?
Działania prowadzone w ramach projektu Sekson oparte są na codziennym doświadczeniu Fundacji Avalon w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych. W trakcie bieżącej pracy zauważyliśmy potrzebę zdiagnozowania sytuacji osób z niepełnosprawnościami w kontekście ich seksualności i rodzicielstwa. Taką potrzebę sygnalizowali przede wszystkim beneficjenci Fundacji. Dlatego w styczniu 2020 r. dom badawczy SW RESARCH na zlecenie Fundacji Avalon przeprowadził szerokie badania jakościowe i ilościowe “Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnościąruchową”, w których wzięło udział ponad 800 respondentów. Badania stały się punktem wyjścia do działań Projektu. Poruszone zostały wątki dotyczące m.in. niepełnosprawności, seksualności, związków i rodzicielstwa, a także dostępu do usług medycznych i społecznego postrzegania niepełnosprawności. W badanej grupie znalazły się nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale też osoby z ich bezpośredniego otoczenia: rodzice, partnerki, partnerzy, a także specjaliści z dziedziny ginekologii i fizjoterapii. Raporty z badań dostępne są na stronie internetowej Projektu Sekson w zakładce publikacje.
Konferencja Sekson – co roczne, największe działanie
Coroczna, ogólnopolska Konferencja Sekson jest najważniejszym wydarzeniem Projektu. Pierwsza edycja miała miejsce w 2019 roku. Wszystkie edycje odbywały się w formule hybrydowej – stacjonarnie w Warszawie i online za pośrednictwem mediów społecznościowych projektu oraz strony internetowej. Konferencja stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa dla osób z niepełnosprawnościami i specjalistów. Edukacja i wspomniana wymiana doświadczeń stanowią siłę do zmiany rzeczywistości oraz budowania świata równości, samodzielności i niezależności osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie to cieszy się coraz większą popularnością, bilety na III edycję rozeszły się w niecały tydzień! Na październik 2022 r. planowana jest kolejna Konferencja, której tematem przewodnim będzie ciało i cielesność w ujęciu interdyscyplinarnym.
Mapa Dostępności
W odpowiedzi na wnioski płynące z badań i sygnały odbierane od podopiecznych Fundacji Avalon stworzyliśmy Mapę Dostępności Fundacji Avalon, którą wspólnie rozwijamy już od ponad dwóch lat. Mapa jest ogólnopolską wyszukiwarką gabinetów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także specjalistów z zakresu ginekologii, fizjoterapii, seksuologii, andrologii, urologii, fizjoterapii. Mapa stale się rozwija, a przy jej tworzeniu może pomóc każdy – wystarczy zgłosić do nas placówkę lub specjalistę poprzez dedykowane formularze , a my zajmiemy się resztą.
Akcja społeczna „Zbadaj się nie odkładaj”
W ramach rozwoju Mapy Dostępności przeprowadziliśmy akcję “Zbadaj się. Nie odkładaj!” zachęcająca do profilaktyki zdrowia intymnego i nieodkładania wizyt u lekarzy na później, skierowaną do osób z niepełnosprawnościami i placówek medycznych, mająca na celu zwiększenie dostępu do usług medycznych z zakresu szeroko rozumianego zdrowia intymnego oraz działanie na rzecz popularyzacji profilaktyki zdrowia i regularnych badań.
Platforma edukacyjna
Stworzyliśmy i stale rozwijamy platformę edukacyjną <www.sekson.pl>, bazę wiedzy dla specjalistów i samych osób z niepełnosprawnościami z zakresu seksualności, zdrowia seksualnego, profilaktyki zdrowia i rodzicielstwa. W strefie edukacyjnej znajdują się artykuły, wywiady z cyklu #wyłączamytabu #włączamywiedzę, raporty z prowadzonych badań, a także wykłady z Konferencji Sekson.
Zespół Ekspercki Projektu Sekson
W 2020 roku powołany został Zespół Ekspercki, który stanowi merytoryczne wsparcie dla projektu. W jego skład wchodzą specjaliści oraz specjalistki z zakresu zdrowia intymnego, seksuologii, fizjoterapii, psychologii i psychoterapii, a także samorzecznicy i samorzeczniczki aktywnie działający na rzecz obalania stereotypów i szerzenia wiedzy o życiu osób z niepełnosprawnością. Wspólnie z Zespołem Projekt pracuje nad programem merytorycznym Konferencji Sekson, działaniami edukacyjnymi oraz nowymi przedsięwzięciami.
„Pełnosprawni w miłości” – kampania społeczna i projekt fotograficzny
Projekt fotograficzny „Pełnosprawni w miłości” został zrealizowany w dwóch edycjach w których udział wzięło łącznie 10 par – osoby z niepełnosprawnościami i ich partnerzy, dzieci. Projekt promuje ideę otwartości i tolerancji w temacie rodzicielstwa, związków i seksualności osób z niepełnosprawnościami. Tematyka ta jest stale marginalizowana, owiana krzywdzącymi stereotypami i uprzedzeniami, dlatego bohaterowie i bohaterki tej inicjatywy postulują o niezależność i autonomiczność w podejmowaniu decyzji związanych z wejściem w związek czy zostaniu rodzicem.
Realizatorem projektu fotograficznego jest Sielanka Studio. Wystawy prac „Pełnosprawni w miłości” miały miejsce podczas dwóch edycji Konferencji Sekson.
„Pełnosprawni w miłości” to także nazwa ogólnopolskiej kampanii społecznej zrealizowanej przez Fundację Avalon i Projekt Sekson na przełomie 2021 i 2022 roku. Celem kampanii było pokazanie, że niepełnosprawność nie stanowi bariery w nawiązywaniu relacji, miłości, budowaniu związków, zakładania rodziny czy posiadania dzieci. Do udziału w kampanii zaproszone zostały trzy osoby doświadczające różnych rodzajów niepełnosprawności w różnych sytuacjach życiowych – Artur Wachowicz, Anna Klecha i Sylwia Gajewska-Stankiewicz, ich prawdziwe historie dostępne są tutaj. Kampania była współfinansowana ze środków PFRON.
Tydzień Seksualności
To cykliczne działanie Projektu Sekson, organizowane raz do roku z okazji obchodów Międzynarodowego Dzień Seksu – 7 czerwca. W ramach akcji organizujemy wydarzenia online, warsztaty, spotkania, poruszamy tematy związane z seksualnością i niepełnosprawnością. W działania włączamy organizacje pozarządowe, osoby eksperckie i aktywistyczne. Więcej informacji o zbliżającym się Tygodniu Seksualności 2022 znajdziecie już wkrótce na naszym profilu na Facebooku i Instagramie, obserwujcie nas!
Pokazy filmowe „MOVIE-MY NA GŁOS!”
Jest to cykl spotkań filmowych z dyskusjami po seansie realizowanych w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Jego celem jest rozpoczęcie szerokiej debaty wokół tematyki niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa, zwiększając tym samym reprezentacje osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni kulturalnej i społecznej, a także umożliwiając im włączenie się w działania edukacyjne i kulturalne w przestrzeni dostępnej i dostosowanej do ich potrzeb. Poprzez wybór filmów o tematyce seksualności, niepełnosprawności, praw człowieka, chcemy działać w obszarze edukacji równościowej. Po seansach toczone są dyskusje z zaproszonymi osobami przy aktywnym udziale publiczności. Zapraszamy do dołączenia do cyklicznego wydarzenia na Facebooku, by być na bieżąco z nadchodzącymi spotkaniami.
Publikacja edukacyjna o zdrowiu intymnym
“Jak zadbać o swoje zdrowie intymne. Poradnik w 7 krokach”
We współpracy z Zespołem Eksperckim powstał poradnik dotyczący profilaktyki zdrowia intymnego dla osób z niepełnosprawnością ruchową, opracowany graficznie przez Julię Zakrocką. Poradnik dostępny jest także w wersji online do pobrania na stronie internetowej Projektu Sekson.
Partnerstwa
Projekt Sekson wspierają różne instytucje, stowarzyszenia czy inne fundacje, które dostrzegają i rozumieją potrzebę przełamywania tabu i szerzenia rzetelnej wiedzy w obszarze życia intymnego osób z niepełnosprawnością ruchową. Partnerem Projektu przez dwa lata była Kulczyk Foundation, dzięki której wspólnie zrealizowaliśmy II edycję Konferencji Sekson. Fundacja Avalon wraz z Projektem Sekson pojawiła się także w ósmym sezonie programu Efekt Domina pt. Bez hamulców, który prowadzi Dominika Kulczyk.
Partnerem Projektu Sekson był także sklep erotyczny N69, a w ramach współpracy powstał m.in. cykl edukacyjnych infografik „Gadżety erotyczne bez barier”.
Wspólnie z Projektem Sekson w akcje i działania na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchową angażowały się m.in. marka Your Kaya, z którą zorganizowaliśmy akcję pod hasłem Pełno(s)prawnie seksualni. Marka Durex, z którą współpracowaliśmy przy odcinku „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane” pt. Życie erotyczne osób z niepełnosprawnością. Współpracowaliśmy również z Fundacją Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, edukatorkami seksulanymi z Grupy PONTON, Fundacją Integracja, Fundacją SEXEDPL, która była partnerem I Konferencji Sekson.
Projekt Sekson w mediach
Od 2019 roku udało się nam zgromadzić wokół Projektu grupę osób sojuszniczych, wspierających i angażujących się, zarówno wśród organizacji pozarządowych, marek komercyjnych, jak i osób aktywistycznych, influencerskich. Projekt stale poszerza grupę odbiorczą, dociera do różnych mediów, podejmuje realne działania, które mają wpływ na zmianę postrzegania i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni społecznej.
Wywiady, artykuły, publikacje o projekcie pojawiały się w różnych mediach, programach i prasie. Łącznie otarły do ponad 18 mln odbiorców. Projekt Sekson pojawił się m.in. w Efekcie Domina, magazynie Polska i Świat TVN24, Dzień Dobry TVN, Pytaniu na śniadanie, Wysokich Obcasach, Dużym Formacie, Polityce, Gazecie Lekarskiej, Magazynie Vogue Polska, Magazynie G’rls Room, Noizz, Heroine.pl, Radiu 357, Antyradiu, TOK FM, Radiu Zet, newonce.radio, Onet Rano.
W mediach społecznościowych Projekt dotarł do ponad 10 milionów osób i zyskał ponad 11 000 fanów.