Kink, fetysze, praktyki kinkowe – czym są i od czego zacząć?
autorka: Sylwia Wierzbicka – psycholożka, seksuolożka, Fundacja Avalon, Projekt Sekson.
Kinki i fetysze to tematy, które budzą wiele emocji – zarówno ciekawość i zainteresowanie, jak i też obawy oraz poczucie niezrozumienia. Czym właściwie są? Czy te pojęcia możemy stosować zamiennie, czy oznaczają coś zupełnie innego? W artykule postaram się rozwiać wątpliwości, przybliżając pojęcie kinku i fetyszy oraz wyjaśniając, czym się różnią i kiedy mogą być powodem do niepokoju. Przyjrzę się także temu, jak rozmawiać o nich otwarcie i bez wstydu, oraz jak bawić się bezpiecznie, by czerpać satysfakcję i radość z odkrywania swojej seksualności.
Czym jest kink w seksie?
Kink to ogólny termin odnoszący się do wszelkich, niekonwencjonalnych zachowań czy preferencji seksualnych, które wychodzą poza ramy „klasycznego” stosunku seksualnego. Kinkowe zainteresowania mogą obejmować np. wiązanie, dominację, uległość, odgrywanie ról, wykorzystywanie gadżetów erotycznych, dawanie klapsów. Kink w seksie może być formą ekspresji, eksplorowania swojej seksualności, a także sposobem na budowanie więzi z osobą partnerską poprzez wspólne odkrywanie i realizację seksualnych fantazji. Kinky praktyki dla każdego będą czym innym, w zależności od tego, gdzie mamy granice w kontekście seksualności. To, co jedna osoba uważa za kink, inna osoba może zupełnie nie postrzegać w ten sposób.
Czym są fetysze i czy są zaburzeniem?
Fetysz to konkretna preferencja seksualna, w której obiekt, sytuacja lub część ciała, staje się niezbędna do osiągnięcia podniecenia seksualnego. Osoba z fetyszem może więc odczuwać silną seksualną atrakcję do określonego obiektu, materiału, części ciała lub nawet do sytuacji. Na przykład fetysz stóp oznacza, że osoba jest seksualnie pobudzana przez stopy i może potrzebować np. obecności, dotykania, całowania stóp do osiągnięcia satysfakcji seksualnej.
Kink czy fetysze są częścią ludzkiej seksualności i nie powinny być uznawane za zaburzenie. O zaburzeniu możemy mówić w sytuacji, gdy fetysz staje się tak dominującą cechą życia seksualnego, że prowadzi do znacznego dyskomfortu, cierpienia lub negatywnego wpływu na życie osobiste czy społeczne osoby.
Jaka jest różnica między kinkami a fetyszami?
Kink to ogólny termin odnoszący się do niestandardowych zachowań, praktyk czy preferencji seksualnych, podczas gdy fetysz to konkretna preferencja seksualna, w której określony obiekt, sytuacja lub czynność jest kluczowa dla podniecenia seksualnego. Czasami te terminy mogą się na siebie nakładać, ale nie zawsze. Kink jest tzw. terminem parasolowym (nadrzędnym), w którym zawierać mogą się różnego rodzaju fetysze, nieszablonowe zainteresowania seksualne czy praktyki.
Jak rozmawiać o fetyszach i kinkowej seksualności?
Wprowadzenie do rozomowów z osobą partnerską tematu fantazji seksualnych, fetyszy czy kinku może nie być łatwe. Często poruszanie takich kwestii wiąże się ze wstydem, lękiem przed oceną lub wyśmianiem, a także obawą o to, że temat ten może wpłynąć negatywnie na nasze relacje. Rozmowa o seksie zawsze powinna opierać się na wzajemnym szacunku i zgodzie, a także uważności i wrażliwości na drugą osobę. Poniżej przedstawiam kilka pomocnych wskazówek:
- Wybierzcie odpowiedni moment i miejsce: rozmowa o seksualności powinna odbywać się w intymnym i bezpiecznym miejscu.Warto również zadbać o nastrój, brak pośpiechu i uprzedzić drugą osobę, że chcemy porozmawiać na ważny dla nas temat.
- Podzielcie się swoimi własnymi myślami i uczuciami na temat, który chcecie wprowadzić. Zachęćcie osobę partnerską do wyrażenia jej myśli, uczuć i doświadczeń. Słuchajcie się uważnie i spróbujcie jak najlepiej zrozumieć swoje punkty
- Omówcie granice i zasady dotyczące eksploracji fetyszy i kinkowej seksualności. Upewnijcie się, że wszystkie osoby czują się komfortowo i dają zgodę na wprowadzane praktyki seksualne. Jeśli istnieją jakieś rzeczy, których nie chcesz próbować lub które sprawiają Ci dyskomfort, powiedz o tym swojej osobie partnerskiej. Bądźcie też gotowi na kompromisy
- Dbajcie o swoje bezpieczeństwo emocjonalne i fizyczne. Edukujcie się na temat tego, jak w bezpieczny sposób angażować się w kinkowe praktyki np. stosowanie bezpiecznych słów/gestów, używanie narzędzi/gadżetów w odpowiedni sposób.
Rozmowa na temat kinkowych praktyk to proces, który może wymagać czasu. Równocześnie może też przynieść wiele satysfakcji i zbliżyć Was do siebie.
Czy kink jest dla osób z niepełnosprawnościami?
Kink oferuje szeroki zakres praktyk, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń ruchowych. Dzięki kreatywności i komunikacji osoby partnerskie mogą znaleźć sposoby na czerpanie przyjemności, mimo fizycznych przeszkód, co umożliwić może np. wykorzystanie różnorodnych sprzętów (m.in. gadżetów erotycznych, narzędzi do BDSM, uprzęży, lin, huśtawek), technik czy rodzajów stymulacji, które nie wymagają pełnej sprawności ruchowej ani nie są skupione wyłącznie na stosunku penetracyjnym. Ponadto niektóre techniki mogą pomagać w zarządzaniu bólem i dyskomfortem, a także wzmacniać poczucie niezależności i kontroli nad własnym ciałem.
Bezpieczny kink – o czym pamiętać?
Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią podczas eksploracji nowych praktyk seksualnych. Stworzyłam więc listę zasad, o których należy pamiętać, chcąc bawić się bezpiecznie:
- Po pierwsze: zgoda ( consent)! Przed rozpoczęciem jakichkolwiek aktywności, upewnijcie się, że wszystkie strony są w pełni poinformowane, a także wyraziły jasną i dobrowolną zgodę na to, co zamierzacie robić. Pamiętajcie, że zgodę możecie również wycofać w każdym momencie zbliżenia.
- Komunikacja – zaraz po zgodzie, absolutna podstawa kinkowych aktywności. Rozmawiajcie o swoich oczekiwaniach, granicach, obawach i pragnieniach przed, w trakcie i po sesji kinkowej.
- Edukacja – zdobądźcie wiedzę na temat bezpiecznych praktyk, technik, narzędzi i reakcji fizjologicznych. Czytajcie książki, artykuły lub uczestniczcie w warsztatach, aby lepiej zrozumieć kinkową seksualność.
- Ustalcie bezpieczne słowa (ang. safe words) i gesty, które będą obowiązywać podczas sesji kinkowych. Takie słowo lub gest powinny być jasne i niepowtarzalne, aby można je było łatwo rozpoznać i przerwać działania, jeśli którakolwiek z osób poczuje się niekomfortowo.
- W trakcie sesji monitorujcie stan swojego zdrowia, a jeśli którekolwiek z was poczuje się niekomfortowo lub zauważy jakieś nieprawidłowości, zakończcie aktywność i zasięgnijcie pomocy medycznej, jeśli to konieczne
- Sprzęt i higiena – upewnijcie się, że wszelkie używane sprzęty i narzędzia są bezpieczne, czyste, w dobrym stanie i przeznaczone do kinkowej Jeśli jest taka potrzeba, używajcie środków takich jak lateksowe rękawiczki czy prezerwatywy. Więcej o bezpiecznym seksie przeczytacie w innym artykule:Badania profilaktyczne w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową | Sekson
- Po sesji kinkowej powinien nastąpić tzw. aftercare – zadbajcie o siebie nawzajem, udzielcie sobie wsparcia emocjonalnego (jeśli jest taka potrzeba), omówcie, co Wam się bardziej lub mniej podobało, poświęćcie czas na relaks i celebrację bliskości.
Udanych eksploracji!
Bibliografia:
- Easton, D., & Hardy, J. W. (2009). The Ethical Slut: A Practical Guide to Polyamory, Open Relationships & Other Adventures. Celestial Arts.
- Nichols, M. (2006). Psychotherapeutic Issues with „Kinky” Clients: Clinical Problems, Yours and Theirs. Journal of Homosexuality, 50(2-3), 281–300.
- Pillai-Friedman, S., Pollitt, J. L., & Castaldo, A. (2015). Becoming kink-aware–a necessity for sexuality professionals. Sexual and Relationship Therapy, 30(2), 196-210.