Ciąża u kobiet z epilepsją
Tekst: Sonia Tumińska, ŻanetaKrysiak,projektSekson
Epilepsja
Epilepsja to określenie całej grupy zaburzeń neurologicznych, mających charakter przewlekły. Najczęściej objawia się atakiem epileptycznym, czyli chwilowymi, powtarzającymi się zaburzeniami w funkcjonowaniu mózg. Epilepsja jest chorobą nieuleczalną, ale w niemal 70% przypadków jej napady można kontrolować lekami.
Objawy ataku epileptycznego:
- tymczasowe zmieszanie,
- wpatrywanie się w jeden punkt,
- sztywność mięśni,
- niekontrolowane ruchy rąk i nóg,
- utrata przytomności lub świadomości,
- strach, lęk.
Objawy różnią się w zależności od rodzaju napadu. W większości przypadków osoba z epilepsją będzie miała tendencję do tego samego rodzaju napadu za każdym razem, więc objawy będą podobne z epizodu na epizod.
Jak pomóc osobie z atakiem epilepsji?
- Zostań z osobą, która ma atak do końca jego trwania. Jeśli masz taką możliwość zmierz czas trwania ataku.
- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby i miejsca wokół.
- W razie możliwości zabezpiecz głowę osoby – połóż pod nią coś miękkiego.
- Kiedy osoba odzyska świadomość upewnij się czy nic ją nie boli, czy nie zrobiła sobie krzywdy. Zapewnij potrzebną opiekę.
- Jeśli osoba w wyniku ataku straci przytomność ułóż ją na boku, delikatnie odchylając głowę do tyłu.
- Jeżeli napad trwa dłużej niż 3-5 minut albo po pierwszym napadzie następują kolejne wezwij pogotowie ratunkowe. Większość napadów padaczkowych ustępuje w ciągu 2-3 minut.
Czego nie należy robić?
Nie należy:
- wkładać niczego do ust osoby, która ma atak.
- powstrzymywać drgawek na siłę ani krępować ciała podczas ataku.
- podawać wody ani leków w trakcie ataku.
Ciąża u kobiet z epilepsją
U większości pacjentek z epilepsją ciąża przebiega prawidłowo, a ponad 90% z nich rodzi zdrowe dzieci. Bardzo ważne jest jednak, aby już przed planowaną ciążą współpracować z lekarzem_ką. Trzeba także pamiętać, że napady padaczkowe w czasie ciąży stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka, a niektóre leki przeciwpadaczkowe zwiększają ryzyko wad wrodzonych. Należy zatem być pod stałą opieką medyczną. W przypadku nieplanowanej ciąży nie należy zaprzestawać przyjmowania leków, bo może to przyczynić się do niekontrolowanych napadów padaczkowych. W takim przypadku warto zgłosić się jak najszybciej do specjalisty_ki.
Według danych Amerykańskiej Akademii Neurologicznej i Amerykańskiego Towarzystwa Epileptycznego, kobiety z epilepsją mogą mieć większe problemy z zajściem w ciążę, zwłaszcza jeśli przyjmują duże dawki leków przeciwpadaczkowych. Epilepsja nie wyklucza jednak możliwości posiadania potomsta. Ważne w tym aspekcie jest odpowiednie przygotowanie się do macierzyństwa. Poniżej znajdziecie kilka dobrych praktyk i porad, które pomogą się do tego przygotować.
O co warto zadbać przed planowaniem ciąży?
- Przed rozpoczęciem starań o dziecko, należy zoptymalizować leczenie przeciwpadaczkowe. –W tym celu trzeba udać się do swojego neurologa, który zweryfikuje stosowane leczenie i zoptymalizuje je pod kątem skuteczności, czyli stopnia opanowania napadów padaczkowych, oraz bezpieczeństwa.
- Dobrze jest przyjmować kwas foliowy. po skonsultowaniu się z lekarzem czy lekarką.
- Warto kontrolować stężenie leków przeciwpadaczkowych we krwi. To stężenie może może się wahać w trakcie ciąży, dlatego warto zacząć je monitorować już przed ciążą, a także przynajmniej raz na trymestr. Badanie te warto skonsultować z neurologiem_żką, który_a wskaże, kiedy najlepiej przeprowadzić badanie stężenia.
- Dobrym rozwiązaniem jest współpraca między lekarzami czy lekarkami. Wymiana doświadczeń i wiedzy między specjalistami_tkami z zakresu neurologii, ginekologii, położnictwa, którzy_re prowadzą daną pacjentkę może okazać się bezcenna. Zagwarantuje to holistyczne podejście.
- Powinno się zadbać o profilaktykę zdrowia i bezpieczeństwo w kontekście możliwości występowania napadów padaczkowych, które mogą prowadzić do przypadkowych urazów czy upadków.Każdy upadek w ciąży wiąże się z ryzykiem, które należy minimalizować.
- W przypadku chęci karmienia piersią, powinno się skonsultować ze specjalistami. Czasem wysokie dawki niektórych leków przeciwpadaczkowych mogą wykluczyć tę możliwość, więc taką decyzję powinien podjąć lekarz bądź lekarka.