Wpływ stwardnienia rozsianego na seksualność
Autorka: Sonia Tumińska, Projekt Sekson
Rozmowa z psycholożką i seksuolożką kliniczną mgr Anną Golan rozmawiam o seksualności w kontekście stwardnienia rozsianego (skrót. SM).
Sonia Tumińska: W jaki sposób SM może wpłynąć fizycznie na życie seksualne?
Anna Golan: Osoba dowiadująca się o poważnej chorobie, jaką jest SM, przeżywa stres. W dalszej kolejności codzienne niedogodności i obawy związane SM. Osoba, dowiadująca się o chorobie rozważa, jak poradzi sobie ze wszystkimi zmianami, które wymusi pogarszający się stan zdrowia. Martwi się o bliskich oraz kondycje finansową rodziny lub wpada w gniew. Często tworzy „czarne scenariusze” podsycane negatywnymi opiniami o polskiej ochronie zdrowia i o trudnych warunkach życia osób chorych. To wszystko w początkowym okresie może oczywiście wpływać na kondycję psychiczną i na libido. Następnie wiele objawów stwardnienia rozsianego, niestety, negatywnie wpływa na seks. Zarówno towarzyszące mu niekiedy obniżenie nastroju, jak i przemęczenie, spastyczność, zmniejszone lub zwiększone odbieranie bodźców, takich jak dotyk – mogą skomplikować lub zmniejszyć aktywność w sypialni.
Sonia: A bariery psychiczne – jak mogą wpłynąć na seksualność i z czego wynikają?
Anna: Często dana osoba próbuje ukrywać problem, ponieważ obawia się reakcji partnera, partnerki, a samo zapewnienie, że jest się akceptowanym i kochanym wpływa na poprawę funkcjonowania w roli kochanka_ki. Poczucie bliskości uodparnia na stres i trudności, z którymi musimy się mierzyć. Warto pamiętać, że dłuższe przerwy w kontaktach seksualnych mogą prowadzić do zwiększenia dystansu intymnego i uczuciowego między partnerami, a w przyszłości powodować trudności z jego zmianą. W trudnych sytuacjach jakimi obdarza nas życie, a szczególnie w przypadku tak intymnych i dotykającej naszej samooceny problemów, niezmiernie ważne jest wsparcie osoby partnerskiej.
Sonia: Czy są jakieś rozwiązania dla osób z SM, które mogą poprawić życie seksualne?
Anna: Bardzo ważne jest posiadanie wsparcia w trudnych chwilach, najlepiej, gdy jest to wyrozumiały partner, partnerka, którzy dostrzegają problemy w funkcjonowaniu seksualnym i pomogą je przezwyciężać. Czasami pomocne może być skorzystanie z pomocy seksuologa po to, żeby wypracować rozwiązania pasujące do aktualnej sytuacji zdrowotnej i emocjonalnej.
Sonia: Jakie dysfunkcje seksualne występują u osób z SM?
Anna: Stwardnienie rozsiane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może powodować trudności w osiągnięciu orgazmu. Wiele kobiet zgłasza zmniejszone odczuwanie genitalne. Dodatkowo, u większości chorujących mężczyzn wiąże się z trudnościami w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Część osób zaczyna unikać zbliżeń, bo doświadczają wspomnianych trudności seksualnych.
Sonia: Jak leki na SM mogą wpłynąć na seksualność?
Anna: Jest to złożone. Z jednej strony leki mogą obniżać libido, utrudniać osiągnięcie orgazmu, a nawet niekorzystnie działać na układ hormonalny. Oczywiście, skutki uboczne nie występują w tym samym nasileniu u wszystkich pacjentów. Dlatego jeśli zauważasz u siebie niekorzystne objawy, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Być może specjalista dobierze odpowiednik leku, który nie będzie, wpływał w takim stopniu na sprawność seksualną. Warto też zwrócić uwagę, że bilans i tak jest dodatni, pozytywne działanie leku zwykle przeważa nad skutkami ubocznymi. A u niektórych leki te, osłabiając pierwotne schorzenie, podniosą libido, a przynajmniej zatrzymają jego spadek.
Sonia: Jakie gadżety erotyczne może Pani polecić dla osób z SM?
Anna: Jeśli odczuwanie jest znacznie zmniejszone, warto sięgnąć po wibratory medyczne. Urządzenia te różnią się kształtem oraz większą mocą wibracji niż klasyczne gadżety erotyczne i są dostępne dla obu płci. Poza tym przydatne mogą być także klasyczne dilda, wibratory oraz masażery łechtaczki.
Sonia: Często występującym objawem przy SM jest zmęczenie. Jak sobie z nim radzić, tak aby nie wpływało na życie seksualne?
Anna: Pomocne może być na przykład planowanie seksu na tą porę dnia, kiedy cieszysz się najwyższym poziomem energii. Partner czy partnerka powinni o tym wiedzieć, dlaczego zależy ci na tej konkretnej porze. Jeśli zmęczeniu często towarzyszy napięcie odczuwane w ciele, pomocne może być wzięcie wcześniej ciepłej, rozluźniającej mięśnie i stawy kąpieli. Zależnie od tego, w których partiach mięśni występuje napięcie, należy dobrać odpowiednie pozycje i techniki seksualne.
Sonia: Bardzo dziękuję za rozmowę, a Was Czytelnicy po więcej informacji o SM w kontekście seksualności, ciąży czy pierwszych objawów stwardnienia rozsianego odsyłam także do portalu http://sm24.pl/, zachęcam też do śledzenia profilu Anny Golan: https://www.facebook.com/seksuologannagolan