Działamy na rzecz zmieniania świata – chcemy by, był bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami!
Nasza misja
Wierzymy, że osoba z niepełnosprawnością może być samodzielna i aktywna w każdej dziedzinie swojego życia.
Nasze wartości
Energia
bo daje siłę i zapewnia dynamikę w codziennej pracy.
Pasja
bo pozwala porywać się na rzeczy nieosiągalne i zdobywać coraz to nowe szczyty.
Człowiek
bo jest zawsze w centrum tego, co robimy.
Relacje
bo pozwalają budować bliskość z tymi, którzy mają te same marzenia, co my.
Zaufanie
bo jest fundamentem przyjaźni i współpracy.
Poznaj nasz zespół
Zarząd
Sebastian Luty
Prezes Zarządu
Łukasz Wielgosz
Członek Zarządu
Krzysztof Dobies
Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu spółki Wystarczy Zacząć
Kadra kierownicza
Magdalena Penda
Kierowniczka Działu Subkont
Katarzyna Milczarek
Kierowniczka Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active, fizjoterapeutka
Aleksandra Kogut
Kierowniczka Avalon Extreme
Żaneta Krysiak
Kierowniczka Projektu Sekson
Rehina Romanenko
Kierowniczka Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami
Agnieszka Smaga
Kierowniczka Działu Administracji
Helena Szczuka
Kierowniczka Działu Komunikacji i Promocji
Public Relations
Paulina Liberadzka
Główny Specjalista ds. PR i marketingu
Maria Wachowicz
Asystentka ds. Public Relations
Historia
2006
Sebastian Luty ulega wypadkowi, w wyniku którego zostaje sparaliżowany w 95%. Lekarze twierdzą, że nigdy nie będzie mógł samodzielnie oddychać i poruszać się, jednak on nie daje za wygraną. W tej trudnej sytuacji nie został sam.
29 grudnia
Jego rodzina i przyjaciele zakładają fundację Przyjaciele Sebastianowi, która miała na celu zbierać fundusze na jego rehabilitację.
2007
Styczeń
Po szeregu operacji i godzinach spędzonych w sali rehabilitacyjnej, stan Sebastiana zaczyna się poprawiać. Doskonale rozumiejąc sytuację i potrzeby osób z niepełnosprawnościami, postanawia rozbudować fundację. Pierwszym projektem staje się profesjonalna rehabilitacja, dziś Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.
2009
Następuje zmiana nazwy Fundacji na Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.
24 sierpnia
Fundacja uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu może uruchomić kolejny projekt „Weź sprawy we własne ręce”. W jego ramach osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania mogą otworzyć subkonta, na których gromadzą środki pozyskane z 1% podatku oraz darowizn.
15 września
Fundacja uruchamia “Profesjonalny Gabinet Darmowej Rehabilitacji i Porad” dla osób z niepełnosprawnościami, na który wcześniej otrzymała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to pierwsze takie dofinansowanie, dzięki któremu uczestnicy w ramach programu nie ponoszą kosztów zabiegów rehabilitacyjnych.
2011
Fundacja Avalon współprowadzi i współfinansuje nowatorski program wstępnej oceny urządzenia Biofeedback (system SITA) do wykorzystania w rehabilitacji osób z zaburzeniami neurologicznymi.
2012
W celu ułatwienia kontaktu i przekazywania wszelkich informacji dotyczących projektu „Weź sprawy we własne ręce”, Fundacja buduje system niezbędny do obsługi podopiecznych, jednocześnie uruchamiając panel logowania na stronie www Fundacji.
Fundacja rozpoczyna współpracę z Allegro i uruchamia aukcje charytatywne na rzecz podopiecznych.
15 września
Fundacja organizuje Dzień Otwarty, podczas którego prezentuje swoje działania.
Październik
Fundacja Avalon po raz pierwszy zajmuje trzecie miejsce pod względem łącznej wysokości przekazanych odpisów 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego.
2013
Fundacja uzyskuje wpis do Wojewódzkiego Rejestru Podmiotów Leczniczych, prowadzonego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
W celu uwiarygodnienia swoich działań Fundacja Avalon tworzy profil w internetowym serwisie Opineo.pl, który zajmuje się zbieraniem i publikowaniem niezależnych opinii. Średnia ocen wystawiana przez podopiecznych Fundacji to 9,3/10, a 99,5% osób poleca nas jako godną zaufania!
W celu umożliwienia pacjentom jeszcze lepszej rehabilitacji razem z OSiR Wawer Fundacja uruchamia możliwość korzystania z rehabilitacji na basenie.
2014
Styczeń
Fundacja otrzymuje zgodę od Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na prowadzenie otwartej zbiórki publicznej. Zgoda obowiązuje do końca 2014 roku.
2015
Fundacja Avalon wprowadza szereg nowych form wsparcia – SMS charytatywny, FaniMani, a także rozpoczyna współpracę z pośrednikiem płatności PayU. Dzięki temu podopieczni mogą jeszcze skuteczniej apelować o darowizny, a darczyńcy przekazywać je w łatwy i bezpieczny sposób. Fundacja organizuje integracyjną imprezę sportową pod hasłem „Wskrześmy SKRĘ”.
2016
Listopad
Fundacja uruchamia projekt Avalon Extreme, który ma za zadanie zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami, poprzez promocję sportów ekstremalnych.
2017
Fundacja tworzy dział Komunikacji i Rozwoju, który w 2020 roku zmienia na Dział Komunikacji i Promocji. Jest on odpowiedzialny za budowanie wizerunku Fundacji oraz docieranie z jej przekazem do jak najszerszego grona osób.
Październik
Fundacja Avalon po raz pierwszy zajmuje drugie miejsce pod względem łącznej wysokości przekazanych odpisów 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego.
2018
Dział Rehabilitacji zmienia swoją nazwę na Avalon Active i formułę rehabilitacji, dołączając do oferty tradycyjnej fizjoterapii szeroki wachlarz zajęć usprawniających, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obecna nazywa to Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.
Luty
Siedziba Fundacji Avalon zostaje przeniesiona na ulicę Domaniewską 50A. Dzięki temu znacznie zwiększa się powierzchnia sali rehabilitacyjnej, w której pacjenci ćwiczą, a także przestrzeń biurowa. Umożliwia to dalszy, dynamiczny rozwój Fundacji.
Marzec
Fundacja uruchamia możliwość organizacji zbiórki środków finansowych poprzez serwis Facebook.
Kwiecień
Powstaje Grupa Podopiecznych Fundacji Avalon na Facebooku.
Sierpień
Fundacja po raz pierwszy pojawia się na Pol’and’Rock Festival i od tamtego czasu wspiera Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w zakresie dostosowania festiwalu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
4 września
Fundacja uruchamia portal Helpuj.pl – platformę zbiórkową, za pośrednictwem której darczyńcy mogą wspierać konkretne potrzeby i marzenia podopiecznych Fundacji, a także organizować kreatywne wyzwania charytatywne.
Listopad
Odbywa się pierwsza edycja kampanii społecznej Extrasprawni, poświęconej promocji sportu osób z niepełnosprawnościami. Kolejne dwie edycje miały miejsce w latach: 2019 oraz 2020.
2019
11 – 12 maja
Odbywa się I Konferencja Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową. Ze względu na ogromną potrzebę dyskusji na ten temat, powstaje Projekt Sekson, który rozwija poruszane tematy, a sama konferencja staje się wydarzeniem corocznym.
Czerwiec
Przy Rondzie Unii Europejskiej w Warszawie powstaje mural, którego bohaterami są podopieczni Fundacji Avalon. Jego celem jest oswajanie warszawiaków z niepełnosprawnością oraz zachęcanie do zapoznania się z działaniem portalu Helpuj.pl.
2020
Styczeń
Na potrzeby Projektu Sekson Fundacja realizuje badania społeczne o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową, na podstawie których zostają wytyczone kierunki działań projektu. Raport z badań jest dostępny na stronie www.sekson.pl/badania.
Kwiecień
Ze względów pandemicznych Fundacja Avalon uruchamia możliwość rehabilitacji online. To rozwiązanie okazuje się bardzo efektywne i zostaje na stałe włączone do oferty Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.
19 września
Projekt Sekson, w odpowiedzi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, uruchamia Mapę Dostępności Fundacji Avalon. Jest to wyszukiwarka, która umożliwia użytkownikom znalezienie dostępnych gabinetów medycznych oraz specjalistów z doświadczeniem w pracy z pacjentami z niepełnosprawnościami. Mapa ma swoją premierę podczas II Konferencji Sekson.
2021
Styczeń
Fundacja uruchamia możliwość założenia subkonta online poprzez formularz dostępny na stronie internetowej. Od tej pory istnieją dwie drogi do uzyskania subkonta: tradycyjna i online.
Kwiecień
Fundacja uruchamia Kompleksowe Centrum Poradnicze, w ramach którego osoby z niepełnosprawnościami oraz ich bliscy mogą skorzystać z bezpłatnych porad specjalistki ds. niepełnosprawności, psychologa, prawniczki oraz seksuolożki.
Fundacja powołuje do życia spółkę “Wystarczy zacząć” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Do zadań nowo powołanego podmiotu należeć ma prowadzenie działalności gospodarczej, z które zysk wspierać ma działalność statutową Fundacji. Spółka ponadto organizacyjne i produkcyjnie ma wspierać Fundację w realizowanych przez nią wydarzeniach na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Maj
Fundacja wprowadza możliwość przekazania darowizny za pośrednictwem błyskawicznych przelewów na telefon BLIK.
Listopad
Fundacja udostępnia swoim podopiecznym Indywidualne Panele Wpłat do zbiórek darowizn. Nowe narzędzie to przejrzysta i intuicyjna podstrona dla darczyńcy.
Aby zapewnić jeszcze lepszą komunikację z podopiecznymi, darczyńcami i sympatykami Fundacji uruchomiony zostaje profil Fundacji na Instagramie.
3 grudnia
Odbywa się premiera świątecznej piosenki o pomaganiu “Helpuj w święta”, która ma zachęcić do dzielenia się dobrem w tym wyjątkowym czasie. Piosenka powstała w ramach portalu Helpuj.pl.
23 grudnia
Startuje kampania społeczna „Pełnosprawni w miłości”, której celem jest pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami również mogą kochać i zakładać szczęśliwe rodziny. Trwa ona do lutego 2022 roku.
2022
11 – 12 luty
W ramach projektu Avalon Exteme odbywają się pierwsze zawody simreacingowe – Avalon Extreme GT Challange, w ramach, których zawodnicy z niepełnosprawnościami mierzą się z pełnosprawnymi w grze wyścigowej Gran Turismo Sport. W rzeczywistości wirtualnej wszyscy mają równe szanse!
Luty
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydaje zgodę dla Fundacji Avalon na uruchomienie permanentnej zbiórki publicznej, w ramach której podopieczni mogą prowadzić akcje kwestarskie na swoją rzecz.
Marzec
W odpowiedzi na wydarzenia związane z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, Fundacja Avalon otwiera Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. W jego ramach świadczy pomoc rzeczową, udziela informacji i porad, daje możliwość założenia subkonta oraz umożliwia skorzystanie z dofinasowania na rehabilitację dla osób z niepełnosprawnościami, które uciekły przed wojną.
Czerwiec
W wyniku m.in. aktywnego zaangażowania Fundacji Avalon udaje się wywalczyć rewolucyjną zmianę przepisów dotyczących “odpisu” podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Od 2023 roku Polacy, w wyniku zmian podatkowych będą przekazywali OPP nie 1%, a 1,5% swojego podatku PIT.
Poznaj projekty Fundacji
Fundacja w liczbach
13000
Podopiecznych
16
Lat działalności
300 mln
Wypłaconych środków
9